Rekinek, rekinek psi

Rekinek, rekinek psi (Scyliorhinus canicula) to gatunek morskiej ryby z rodziny rekinkowatych. Ciało smukłe, brązowoszare, czerwonawe, żółtawe, zwykle piaskowe w ciemne plamki, spód szarożółty. Płetwy grzbietowe dwie, przesunięte ku tyłowi. Płat górny płetwy ogonowej wygięty w górę i mniejszy od płata dolnego. Pysk krótki i zaokrąglony. Pod okiem fałd skórny. Otwory nosowe są połączone bruzdami z wargami. Zęby małe, liczne. Ma pięć szczelin skrzelowych.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Rekinek, rekinek psi (Scyliorhinus canicula)

© Mannaggia – stock.adobe.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko

Występuje w Atlantyku od Norwegii po wybrzeże Senegalu w Afryce. Obecny także w Morzu Śródziemnym. Nie wpływa do Bałtyku. Pionowy zasięg występowania 10-400 m, ale zwykle przebywa na mniejszych głębokościach.

Środowisko

ryba morska
Oceany / Morza

Atlantyk
Morze Śródziemne

Tryb życia i zachowanie

Występuje w niewielkich ławicach. Prowadzi zwykle przydenny tryb życia. Zwykle aktywny o zmierzchu. Nie jest groźny dla człowieka.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi 60-85 cm, a ciężar ciała 4,5 kg.

Pożywienie

Poluje na zwierzęta denne. w tym skorupiaki, mięczaki, robaki, małe ryby.

Rozmnażanie

To ryba jajorodna. Samica składa od 2 do 20 jaj w rogowej otoczce, zaopatrzonej w nici, dzięki którym samica może przytwierdzić je do podłoża.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Synonimy

W literaturze można spotkać następujące synonimy dla określenia nazwy tego gatunku:


Pokrewne gatunki ryb


Elektryczne ryby
Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?
Latające ryby
Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?
Jadowite ryby
Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata
Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?


Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN – Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • John Dawes – Ryby, fakty o zwierzętach świata, ISBN 978-83-7073-585-2, Multico Oficyna Wydawnicza 2005
  • Krystyna Kowalska, Jan Maciej Rembiszewski, Halina Rolik – Mały Słownik Zoologiczny - Ryby, ISBN 83-214-0134, Wiedza Powszechna 1980
  • Josef H. Reichholf, Gunter Steinbach – Wielka Encyklopedia Ryb - słodkowodne i morskie ryby Europy, ISBN 83-7079-317-7, MUZA S.A. 1992

© medianauka.pl, 2020-04-26, GAT-635513
©® Media Nauka 2008-2023 r.