logo

Siwoszek błękitny

Siwoszek błękitny (Oedipoda caerulescens) to gatunek owada z rodziny szarańczowatych o zmiennym ubarwieniu. Ciało może być białe, szare, brązowe, czerwonawe lub czarne z drobnym rysunkiem. Kolor zależy od środowiska, w jakim przebywa owad. Na przednich skrzydłach oraz tylnych odnóżach znajdują się 2-3 poprzeczne pasy. Skrzydła drugiej pary są jasnoniebieskie i mają ciemną przepaskę, a ich końce są przeźroczyste. Jaskrawy kolor widać podczas lotu.

Zdjęcia - galeria

Kliknij w obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko PL

Siwoszek błękitny zamieszkuje środkową i południową część Europy, północną część Afryki oraz zajmuje duży obszar Azji. W Polsce jest pospolity na terenie prawie całego kraju. Preferuje suche środowisko, w tym wydmy, murawy.

Tryb życia i zachowanie

Wystraszony szybko odlatuje na odległość kilku metrów. Owad ten nie wydaje dźwięków, poza samcami, które tuż przed kopulacją wydają bardzo ciche i krótkie odgłosy. Owad ten idealnie zlewa się z otoczeniem, trudno go znaleźć, gdy jest w spoczynku.

Pożywienie

Zjada wszelkiego rodzaju trawy.

Rozmnażanie

Brak danych.

Ochrona i zagrożenia

Owad ten nie jest zagrożony wymarciem. Na niektórych obszarach kraju jest w fazie zaniku, w innych miejscach jest bardzo pospolity.

Ciekawostki

Brak danych.© medianauka.pl, 2015-08-19, GAT-928


Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

        Okres występowania postaci dorosłej siwoszka błękitnego.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia

Pokrewne gatunki owadów

ikonaSiwoszek czerwony
Oedipoda germanica
Szarańczowate, szarańczaki
Szarańczowate, szarańczaki

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.


Jak szybko latają owady?

Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.


Polecamy w naszym sklepie

Kolorowe skarpetki Kostka
Kolorowe skarpetki urodzinowe
Księga zwierząt niemalże niemożliwych
Mapa świata Puzzle
Crambidae i Thyrididae Polski
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.