Siwoszek błękitny

Siwoszek błękitny (Oedipoda caerulescens)

© M.R. Swadzba - Fotolia.com

Siwoszek błękitny (Oedipoda caerulescens) to gatunek owada z rodziny szarańczowatych o zmiennym ubarwieniu. Ciało może być białe, szare, brązowe, czerwonawe lub czarne z drobnym rysunkiem. Kolor zależy od środowiska, w jakim przebywa owad. Na przednich skrzydłach oraz tylnych odnóżach znajdują się 2-3 poprzeczne pasy. Skrzydła drugiej pary są jasnoniebieskie i mają ciemną przepaskę, a ich końce są przeźroczyste. Jaskrawy kolor widać podczas lotu.

Występowanie i środowisko PL

Siwoszek błękitny zamieszkuje środkową i południową część Europy, północną część Afryki oraz zajmuje duży obszar Azji. W Polsce jest pospolity na terenie prawie całego kraju. Preferuje suche środowisko, w tym wydmy, murawy.

Tryb życia i zachowanie

Wystraszony szybko odlatuje na odległość kilku metrów. Owad ten nie wydaje dźwięków, poza samcami, które tuż przed kopulacją wydają bardzo ciche i krótkie odgłosy. Owad ten idealnie zlewa się z otoczeniem, trudno go znaleźć, gdy jest w spoczynku.

Pożywienie

Zjada wszelkiego rodzaju trawy.

Rozmnażanie

Brak danych.

Ochrona i zagrożenia

Owad ten nie jest zagrożony wymarciem. Na niektórych obszarach kraju jest w fazie zaniku, w innych miejscach jest bardzo pospolity.

Ciekawostki

Brak danych.


Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

        Okres występowania postaci dorosłej siwoszka błękitnego.

Pokrewne gatunki owadów


Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.


© medianauka.pl, 2015-08-19, GAT-928
Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.