Skrytoskrzelne

Skrytoskrzelne  (Cryptobranchidae) to rodzina płazów ogoniastych, do której zaliczamy 3 gatunki w dwóch rodzajach.

Wygląd

Ubarwienie szaro-brązowe, żółtawe lub czerwonawe. Ciało spłaszczone grzbietowo-brzusznie z szeroką głową. Na boku wyraźnie widoczny fałd skórny.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Chińska salamandra olbrzymiaChińska salamandra olbrzymia

Andrias davidianus

Chińska salamandra olbrzymia (Andrias davidianus) to gatunek płaza ogoniastego z rodziny skrytoskrzelnych (Cryptobranchidae). To największy płaz świata.

Inne gatunki

  • japońska salamandra olbrzymia (Andrias japonicus)
  • diabeł błotny (Cryptobranchus alleganiensis)

Występowanie i środowisko

Płazy te występują w Azji i Ameryce Północnej. Zasiedlają rzeki i strumienie.

Morfologia i anatomia

To największe płazy świata. Mierzą od kilkudziesięciu centymetrów do nawet 170 cm. Oczy nie posiadają powiek. Larwy mają skrzela zewnętrzne.

Rozmnażanie

Zapłodnienie jest zewnętrzne. Samica składa jaja w dwóch pakietach.

Ochrona i zagrożenia

Wszystkie gatunki są zagrożone wyginięciem w większym lub mniejszym stopniu.

Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danej rodziny. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rodziny)


Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.

Ciekawostki

To zwierzęta niebezpieczne. Potrafią dotkliwie zranić człowieka.

Płazy te są przysmakiem w kuchni azjatyckiej.
Największy płaz na świecie

Największy płaz na świecie

Jaki płaz jest największy na świecie? Jakie osiąga rozmiary i gdzie żyje? Jaki płaz jest największy w Polsce?


© medianauka.pl, 2022-01-07, RODZ-724Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.