Szczerbaki

Szczerbaki (Edentata) to rząd ssaków, który liczy dziś 29 gatunków w 4 rodzinach i 13 rodzajach. W Polsce nie występuje żaden ich przedstawiciel. Znane na podstawie wykopalisk z paleocenu. Są to zwierzęta o niskim znaczeniu gospodarczym. Do szczerbaków zaliczamy trzy grupy zwierząt: pancerniki (20 gatunków w 1 rodzinie), leniwce (5 gatunków w 2 rodzinach) i mrówkojady (4 gatunki w 1 rodzinie).

Atlas

Wykaz wszystkich opublikowanych artykułów tematycznych, opisujących rodziny z wybranego rzędu. Ciemniejsze kafelki oznaczają ważniejsze, bardziej znane rodziny.

Filtry

Użyj poszczególnych filtrów, aby ustalić odpowiednią kolejność wyświetlania rodzin.

Sortuj według:
Ukryj obce rodziny
Ukryj polskie rodziny



Występowanie i środowisko

Zamieszkują Amerykę Południową i Północną.

Tryb życia i zachowanie

Są aktywne głównie w nocy. Żyją samotnie lub w parach. Prowadzą nadrzewny (leniwce) lub naziemny tryb życia (pozostałe). Są samotnikami. Czasem żyją w parach lub małych grupach.


Morfologia i anatomia

Ciało szczerbaków pokryte jest gęstą sierścią lub pancerzem. Zwykle są szare. Wygląd jest różnorodny w zależności od rodziny z jaką mamy do czynienia.

Szczerbaki to nazwa nieco myląca. Zębów nie mają tylko mrówkojady. Pozostałe mają zęby trzonowe, rosnące przez całe życie. Zęby te nie mają korzeni ani szkliwa.

U niektórych szczerbaków występuje inna niż 7 liczba kręgów szyjnych (od 6 do 9), co jest wyjątkiem w świecie ssaków. W piersiowym oraz lędźwiowym odcinku kręgosłupa znajduje się dodatkowe połączenie stawowe kręgów.

Rozmnażanie

Okres ciąży jest bardzo długi, zarodek przez pewien okres czasu nie rozwija się (ciąża przedłużona).

Pożywienie

Leniwce są roślinożerne, pancerniki wszystkożerne, mrówkojady żywią się owadami (mrówki i termity).

Ochrona i zagrożenia

Na liście IUCN gatunków zagrożonych znajduje się Bradypus torquatus.


Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.

Ciekawostki

Brak danych.





© medianauka.pl, 2014-01-08, RZAD-26
Data aktualizacji artykułu: 2022-07-31




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.