Logo Media Nauka

Facebook

Mrówkojad wielki, mrówkojad trójpalczasty (Myrmecophaga tridactyla)
Zdjęcie zbiorów ZOO w Opolu © Krzysztof Trawiński - medianauka.pl

Mrówkojad wielki, mrówkojad trójpalczasty

Mrówkojad wielki, mrówkojad trójpalczasty, zwany też jurumi (Myrmecophaga tridactyla) jest ssakiem z rodziny mrówkojadów. Ma charakterystyczny, rurkowaty pysk, gęstą i szorstką sierść o szczególnie długich włosach na ogonie i kończynach. Ubarwienie szarobrunatne z czarną z białymi brzegami pręgą, biegnącą przez pierś i boki aż do okolicy krzyża. Łapy przednie opatrzone są czterema pazurami, z których trzy są potężne, silnie zakrzywione i służą do rozgrzebywania kopców termitów i mrowisk. Łapy tylne zaopatrzone są w pięć mniejszych pazurów. Mrówkojad wielki nie ma zębów. Ma długi, robakowaty język o średnicy 12 mm, pokryty lepką śliną. Mrówkojad wysuwa go na długość kilkunastu centymetrów do wnętrza rozgrzebanych gniazd owadów.

Występowanie i środowisko

Ameryka Środkowa i Południowa od Hondurasu po Argentynę. Mrówkojad ten jest przystosowany do różnych środowisk. Można go spotkać na stepach i w dżungli, suchych lasach, generalnie wszędzie tam, gdzie żyją mrówki.

Tryb życia i zachowanie

Jest aktywny w dzień. Wędruje samotnie po lasach, sawannie i bagnach. Chroni się w norach. Śpi zwinięty i nakryty ogonem. Porusza się powoli inochodem. Chętnie pływa. Mrówkojad wielki podczas chodu podwija pazury razem z końcowym członem palców.

Mrówkojad potrafi się bronić nawet przed dużymi drapieżnikami.

Pożywienie

Larwy i owady dorosłe wygrzebywane z mrowisk i kopców termitów. Z każdego mrowiska zjada około 140 mrówek. W ciągu doby spożywa około 30 tysięcy owadów. Zjada tylko 5 z wielu setek gatunków mrówek. Unika mrówek agresywnych, wytwarzających substancje drażniące, tworzące małe kolonie. Czasem zjada dojrzałe owoce.

Rozmnażanie

Samiec i samica spotykają się tylko na kilka dni. Ciąża trwa 180-190 dni. Samica rodzi wiosną 1 młode o masie przeciętnie 1160 g, które pozostaje z matką uczepione jej grzbietu przez rok, a w ogóle przez dwa lata.

Ochrona i zagrożenia VU

Gatunek ten jest narażony na wymarcie. Ma status VU w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2011-11-06, GAT-96
Pokrewne gatunki ssaków

Mrówkojady
Mrówkojady

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.Polecamy w naszym sklepie

Kubek zwierzęta świata
Zoologia ssaki
Puzzle 1000 Ssaki
Leniwce Puzzle
Kolorowe skarpetki urodzinowe
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2020 r.