Mrówkojady

Mrówkojady (Myrmecophagidae) to rodzina ssaków, która liczy dziś 4 gatunki w 3 rodzajach.

Wygląd

Są przystosowane do odżywiania się mrówkami i termitami. Mają wydłużoną głowę, bardzo duże pazury, służące do rozkopywania gniazd. Pazury są zawijane do wewnątrz podczas przemieszczania się. Mają długie futro. Owady są rozcierane dopiero w żołądku. Mają bardzo długi, lepki język, który ułatwia chwytanie owadów w wąskich szczelinach. Tamanduły mają delikatniejsze futro. Ich ogon jest chwytny i pozbawiony owłosienia.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Mrówkojad wielki, mrówkojad trójpalczastyMrówkojad wielki, mrówkojad trójpalczasty

Myrmecophaga tridactyla

Mrówkojad wielki, nazywany też mrówkojadem trójpalczastym, jest ssakiem z rodziny mrówkojadów. Ma charakterystyczny, rurkowaty pysk, gęstą i szorstką sierść o szczególnie długich włosach na ogonie i kończynach.


Tamandua, mrówkojad czteropalczastyTamandua, mrówkojad czteropalczasty

Tamandua tetradactyla

Tamandua, zwana też mrówkojadem czteropalczastym, to amerykański ssak z rodziny mrówkojadów, prowadzący nadrzewny tryb życia. Prowadzi nadrzewny i nocny tryb życia.

Inne gatunki

  • mrówkojadek, mrówkojad karłowaty (Cyclopes didactylus)
  • tamandua meksykańska (Tamandua mexicana)

Występowanie i środowisko

Żyją w Ameryce Południowej i Ameryce Środkowej. Przebywają na terenach otwartych (mrówkojad wielki) i w środowisakach leśnych (pozostałe gatunki).

Tryb życia i zachowanie

Mrówkojady poruszają się dość powoli. Mrówkojad wielki prowadzi naziemny i dzienny tryb życia, pozostałe gatunki prowadzą nadrzewny tryb życia. Tamanduły są aktywne w nocy, w dzień odpoczywają w ukryciu.

Morfologia i anatomia

Mają dość niską i zmienną temperaturę ciała. Nie występuje uzębienie. Bardzo dobrze rozwinięty jest węch.

Rozmnażanie

Samica rodzi jedno młode i nosi je na grzbiecie lub ogonie. U tamanduł ciąża trwa 140 dni.

Pożywienie

Są owadożerne. Zjadają mrówki i termity. Mrówkojadek preferuje mrówki.
Jak dużo jedzą zwierzęta?

Jak dużo jedzą zwierzęta?

Czy tylko człowiek bywa obżartuchem? Czy w świecie zwierząt również można znaleźć łakomczuchów? Ile pokarmu zjadają różne zwierzęta?


© medianauka.pl, 2014-01-08, RODZ-47

Polecamy w naszym sklepie

Kolorowe skarpetki urodzinowe
Animalium
Ilustrowana encyklopedia ssaków Polski - Atlas
Kolorowe skarpetki - forest animals
Leniwce Puzzle
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2022 r.