Logo Media Nauka

FacebookMrówkojady

Mrówkojady (Myrmecophagidae) to rodzina ssaków, która liczy dziś 4 gatunki w 3 rodzajach.

Wygląd

Są przystosowane do odżywiania się mrówkami i termitami. Mają wydłużoną głowę, bardzo duże pazury, służące do rozkopywania gniazd. Pazury są zawijane do wewnątrz podczas przemieszczania się. Mają długie futro. Owady są rozcierane dopiero w żołądku. Mają bardzo długi, lepki język, który ułatwia chwytanie owadów w wąskich szczelinach. Tamanduły mają delikatniejsze futro. Ich ogon jest chwytny i pozbawiony owłosienia.

Gatunki

Wykaz gatunków.

Mrówkojad wielki, mrówkojad trójpalczastyMrówkojad wielki, mrówkojad trójpalczasty

Myrmecophaga tridactyla

Mrówkojad wielki, nazywany też mrówkojadem trójpalczastym, jest ssakiem z rodziny mrówkojadów. Ma charakterystyczny, rurkowaty pysk, gęstą i szorstką sierść o szczególnie długich włosach na ogonie i kończynach.


Tamandua, mrówkojad czteropalczastyTamandua, mrówkojad czteropalczasty

Tamandua tetradactyla

Tamandua, zwana też mrówkojadem czteropalczastym, to amerykański ssak z rodziny mrówkojadów, prowadzący nadrzewny tryb życia. Prowadzi nadrzewny i nocny tryb życia.

Inne gatunki

  • Mrówkojadek, mrówkojad karłowaty (Cyclopes didactylus)
  • Tamandua meksykańska (Tamandua mexicana)

Występowanie i środowisko

Żyją w Ameryce Południowej i Ameryce Środkowej. Przebywają na terenach otwartych (mrówkojad wielki) i w środowisakach leśnych (pozostałe gatunki).

Tryb życia i zachowanie

Mrówkojady poruszają się dość powoli. Mrówkojad wielki prowadzi naziemny i dzienny tryb życia, pozostałe gatunki prowadzą nadrzewny tryb życia. Tamanduły są aktywne w nocy, w dzień odpoczywają w ukryciu.

Morfologia i anatomia

Mają dość niską i zmienną temperaturę ciała. Nie występuje uzębienie. Bardzo dobrze rozwinięty jest węch.

Rozmnażanie

Samica rodzi jedno młode i nosi je na grzbiecie lub ogonie. U tamanduł ciąża trwa 140 dni.

Pożywienie

Są owadożerne. Zjadają mrówki i termity. Mrówkojadek preferuje mrówki.
© medianauka.pl, 2014-01-08, RODZ-47Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2020 r.