Trawianka

Trawianka (Perccottus glenii) to jedyny przedstawiciel rodziny Odontobutidae w Polsce. Ciało jest wydłużone, walcowate. Pokryte jest łuskami ktenoidalnymi poza grzbietem, gdzie łuska jest cykloidalna. Pysk bardzo szeroki, a żuchwa jest nieco dłuższa. Na grzbiecie znajdują się dwie płetwy grzbietowe, pierwsza z promieniami twardymi. Płetwy brzuszne są małe, dłuższe u samców. Ubarwienie zmienne, oliwkowozielone lub szarawe, brunatne. Występują ciemniejsze plamy na bokach. Przez płetwy przebiegają ciemne smugi. Podczas tarła ubarwienie staje się ciemnozielone i jest nakrapiane turkusowo. Samiec w tym okresie na głowie ma guz tłuszczowy.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Trawianka (Perccottus glenii)

© woldemor_66 - Fotolia.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

To ryba wschodnioazjatycka głownie z dorzecza Amuru. Jest szeroko rozprzestrzeniony w Azji. Trafiła do naszego kraju i występuje dość licznie w zlewisku Wisły. Zasiedla wody stojące i wolno płynące, zatoki, starorzecza.

Środowisko

ryba słodkowodna

Tryb życia i zachowanie

Trawianka żyje zwykle 4-6 lat, nie więcej niż 10 lat. To odporna ryba na warunki środowiskowe i zanieczyszczenie powietrza oraz brak tlenu.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi 11-14 cm.

Pożywienie

Narybek zjada plankton, później larwy owadów, małe ślimaki, a także ryby, traszki, kijanki i raki. Przy braku innego pokarmu w zbiorniku trawianki zjadają się nawzajem.

Rozmnażanie

W Polsce trawianka trze się od końca kwietnia do sierpnia. Ryby odbywają taniec godowy. Jajami opiekuje się samiec.

Ochrona i zagrożenia

To u nas gatunek obcego pochodzenia.

Ciekawostki

Trawianka potrafi połknąć zdobycz niewiele mniejszą od niej samej.

Trawianka wspaniale eliminuje ze zbiornika larwy komarów. Potrafi w ciągu dnia zjeść ich kilkadziesiąt.Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

       Trze się trawianka w Polsce.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki ryb

Nie posiadamy w naszej bazie innych gatunków zwierząt z tej samej rodziny.


Czy ryby śpią?
Ryby nie zamykają oczu. Czy zatem zapadają w sen? Jak ryby śpią? Kiedy i skąd wiadomo, że zapadły w sen?
Elektryczne ryby
Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?
Latające ryby
Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?
Jadowite ryby
Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata
Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?


© medianauka.pl, 2019-03-02, GAT-610991
©® Media Nauka 2008-2023 r.