Węgorzyca

Węgorzyca, węgorzyca żyworodna (Zoarces viviparus) to ryba z rodziny węgorzycowatych. Tworzy wiele ras. Łuski osadzone głęboko w skórze, w małej ilości. Płetwa odbytowa i ogonowa tworzą jeden fałd. Płetwa grzbietowa bardzo długa, zakończona przewężeniem z twardymi promieniami. Ubarwienie żółtozielone, zmienne, z ciemnymi plamami na wierzchu i po bokach. Samica jest większa od samca.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Węgorzyca (Zoarces viviparus)

© Mannaggia - stock.adobe.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

Występuje w strefie przybrzeżnej mórz do głębokości 30 m. Można ją spotkać w północnej części Atlantyku. Występuje w Morzy Północnym, Białym, a także w Bałtyku. Ryba ta jest obecna także przy ujściach rzek.

Środowisko

ryba morska
Oceany / Morza

Atlantyk
Bałtyk

Tryb życia i zachowanie

Prowadzi przydenny tryb życia.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi 33 (60) cm i ciężar 1 kg.

Pożywienie

Zjada denne bezkręgowce, ikrę, narybek.

Rozmnażanie

Okres godowy występuje od sierpnia do września. To ryba jajożyworodna. Zapłodnienie następuje wewnątrz organizmu samicy, w jajnikach, Młode o długości 3-6 cm prawdopodobnie odżywiają się wydzieliną ścian jajników. Rodzi się zwykle 20-40 młodych, duże samice potrafią urodzić nawet 300-400 sztuk.

Ochrona i zagrożenia

Nie podlega w Polsce ochronie.

Ciekawostki

Węgorzyca ma tłuste, smaczne mięso. Zawartość tłuszczu wynosi 6,3%. Po przyrządzeniu ryby kości stają się zielone.Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

          Okres rozrodczy węgorzycy.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki ryb

Nie posiadamy w naszej bazie innych gatunków zwierząt z tej samej rodziny.


Czy ryby śpią?
Ryby nie zamykają oczu. Czy zatem zapadają w sen? Jak ryby śpią? Kiedy i skąd wiadomo, że zapadły w sen?
Elektryczne ryby
Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?
Latające ryby
Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?
Jadowite ryby
Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata
Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?

Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • Stanislav Frank – Wielki Atlas Ryb, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne 1980
  • Krystyna Kowalska, Jan Maciej Rembiszewski, Halina Rolik – Mały Słownik Zoologiczny - Ryby, ISBN 83-214-0134, Wiedza Powszechna 1980
  • Bogdan Wziątek – Atlas ryb polskich, ISBN 978-83-7845-998-9, SBM 2015

© medianauka.pl, 2019-07-05, GAT-635241
©® Media Nauka 2008-2023 r.