Żaby latające, rzekotki afroazjatyckie

Żaby latające, rzekotki afroazjatyckie (Rhacophoridae) to rodzina płazów bezogonowych, do której zaliczamy około 200 gatunków w 10 rodzajach. Rodzina ta jest blisko spokrewniona z żabami właściwymi.

Wygląd

Występują w tropikalnej i umiarkowanej strefie klimatycznej Azji i Afryki. Są obecne na Madagaskarze i w Japonii.

FILTRY
Ukryj obce gatunki
Ukryj polskie gatunki

Sortuj według:


Status IUCN


Obszar występowania


Gatunki

Wykaz wszystkich opublikowanych artykułów tematycznych.


Theloderma pictumTheloderma pictum

Theloderma pictum

Theloderma pictum to gatunek płaza bezogonowego z rodziny żab latających. Ma pomarańczowo-brązową barwę skóry z jasnymi plamkami na całym ciele. Głowa szeroka, spłaszczona gdzbietowo-brzusznie.


Nogolotka jawajska, żaba latająca jawajskaNogolotka jawajska, żaba latająca jawajska

Rhacophorus reinwardtii

Nogolotka jawajska, żaba latająca jawajska (Rhacophorus reinwardtii) to gatunek płaza bezogonowego z rodziny żab latających. Jest jaskrawo ubarwiona. Oczy mają szparowate i poziome źrenice.


Rajska żaba latającaRajska żaba latająca

Rhacophorus pardalis

Rajska żaba latająca (Rhacophorus pardalis) to gatunek żaby z rodziny żab latających. Oczy są duże z poziomymi źrenicami. Palce zakończone przylgami. Między palcami znajduje się błona.


Wielkostopka kostnonogaWielkostopka kostnonoga

Polypedates otilophus

Ta żaba latająca żyje na Borneo i Sumatrze. Gatunek ten ma duże, białe oczy z poziomymi źrenicami. Na końcach palców znajdują się przylgi. Skóra ma kolor piaskowy lub bladoseledynowy.

Występowanie i środowisko

Płazy te żyją na drzewach, są bardzo odporne na wysychanie.

Tryb życia i zachowanie

W większości przypadków żaby te prowadzą nadrzewny tryb życia.

Morfologia i anatomia

Osiągają rozmiary od 1,2 do 12 cm długości ciała. Zakończenia palców są rozszerzone. U niektórych gatunków dwa wewnętrzne palce są przeciwstawne.

Rozmnażanie

Jaja są znoszone na drzewach, które rosną nad wodą. Stopami żaby ubijają pianę ze złożonych jaj i płynu nasiennego. Masa ta twardnieje, chroniąc jaja. Na ogół gniazdo takie budowane jest przez kilka lub więcej żab. Z początku kijanki przebywają w gnieździe. Po pewnym czasie spadają do wody, gdzie przechodzą dalszy rozwój.

Pożywienie

Brak danych.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.

Ciekawostki

Brak danych.

Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2016-10-09, RODZ-723Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2018 r.