Zanokcicowate

Zanokcicowate (Aspleniaceae) są roślinami z rzędu paprotkowców.

Wygląd

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Języcznik zwyczajnyJęzycznik zwyczajny PL §§

Phyllitis scolopendrium

Języcznik zwyczajny (Phyllitis scolopendrium) to zimozielona, wieloletnia paproć. To gatunek wskaźnikowy starych lasów. Rośliny tej niegdyś używano do leczenia padaczki, gruźlicy, biegunek oraz kaszlu.


Zanokcica ciemnaZanokcica ciemna PL §§

Asplenium adiantum-nigrum

Zanokcica ciemna (Asplenium adiantum-nigrum) to gatunek rośliny z rodziny zanokcicowatych o zimotrwałych liściach. Gatunek wymarły w naszym kraju.


Zanokcica murowaZanokcica murowa PL

Asplenium ruta-muraria

Zanokcica murowa (Asplenium ruta-muraria) to gatunek wieloletniej rośliny, paproci z rodziny zanokcicowatych. Kupki zarodni są wąskie, brązowe, gęsto pokrywają spód liści.


Zanokcica północnaZanokcica północna PL §

Asplenium septentrionale

Zanokcica północna (Asplenium septentrionale) to gatunek wieloletniej paproci z rodziny zanokcicowatych. Porasta skały bezwapiennych na południu kraju. W Polsce występuje rzadko.


Zanokcica skalnaZanokcica skalna PL

Asplenium trichomanes

Zanokcica skalna (Asplenium trichomanes) to gatunek wieloletniej paproci z rodziny zanokcicowatych o zimotrwałych liściach tworzących małe kępki. Gatunek jest bardzo podobny do zanokcicy zielonej.


Zanokcica zielonaZanokcica zielona PL

Asplenium viride

Zanokcica zielona (Asplenium viride) to gatunek wieloletniej rośliny, paproci z rodziny zanokcicowatych. Liście są zimotrwałe, pierzastodzielne, na ogonkach o brunatnej nasadzie.


Śledzionka skalnaŚledzionka skalna PL - obcy

Ceterach officinarum

Śledzionka skalna (Ceterach officinarum) to gatunek paproci z rodziny zanokcicowatych. W Polsce gatunek ten występował niegdyś w Grudziądzu na murach fortecy.


Zanokcica gniazdowa, zanokcica ptasiaZanokcica gniazdowa, zanokcica ptasia

Asplenium nidus

Zanokcica gniazdowa, zanokcica ptasia (Asplenium nidus) to gatunek rośliny z rodziny zanokcicowatych. Jest epifitem, czyli roślina, która rośnie na innej roślinie.

Inne gatunki

  • zanokcica serpentynowa (Asplenium adulterinum)
  • zanokcica klinowata (Asplenium cuneifolium)
  • zanokcica kończysta (Asplenium onopteris)

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

         Języcznik zwyczajny: Zarodnikuje języcznik zwyczajny.
         Śledzionka skalna: Zarodnikuje śledzionka skalna.
         Zanokcica ciemna: Zarodnikuje zanokcica ciemna.
          Zanokcica północna: Zarodnikuje zanokcica północna.
         Zanokcica skalna: Zarodnikuje zanokcica skalna.
          Zanokcica zielona: Zarodnikuje zanokcica zielona.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia

© medianauka.pl, 2017-08-15, RODZ-1265Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.