logoZiemnokraski

Ziemnokraski (Brachypteraciidae) to rodzina ptaków z rzędu kraskowych. Zaliczamy do nich 5 gatunków ptaków, wcześniej zaliczanych do rodziny kraskowatych.

Wygląd

Upierzenie często barwne. Sylwetka krępa. Nogi silniejsze niż u kraskowatych.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Ziemnokraska obrożnaZiemnokraska obrożna

Brachypteracias leptosomus

Ziemnokraska obrożna (Brachypteracias leptosomus) to gatunek ptaka z rodziny ziemnokrasek. Upierzenie w brązowej tonacji z jasnymi piórami, obrożą na szyi. Spód jasno prążkowany, na policzkach białe plamki.

Inne gatunki

  • kurtokraska rudogłowa (Atelornis crossleyi)
  • kurtokraska białogardła (Atelornis pittoides)
  • ziemnokraska łuskowana (Brachypteracias squamigera)
  • ziemnokraski (Brachypteraciidae Bonaparte,)

Występowanie i środowisko

Ziemnokraski występują tylko na Madagaskarze.

Ochrona i zagrożenia

Prawie wszystkie gatunki są zagrożone wymarciem.Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 IUCN
  • Mielczarek Paweł, Kuziemko Marek - Kompletna lista ptaków świata, Wydział Biologii : Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego 2019 link tutaj

© medianauka.pl, 2020-12-27, RODZ-1564 
Polecamy w naszym sklepie

kolorowe skarpetki góra lodowa
Kolorowe skarpetki Kostka
Paw Puzzle
Kolorowe skarpetki urodzinowe
Biblioteczka Montessori. Przyroda
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.