logo

Widłogonka siwica

Widłogonka siwica (Cerura vinula) to motyl nocny z rodziny garbatkowatych, zwykle biało-szaro, czasem ciemniej ubarwiony, z czarnym, delikatnym deseniem. Skrzydła delikatnie półprzeźroczyste. Samiec ma białe skrzydła drugiej pary, samica - szare. Gąsienica wyjątkowo piękna. Młode osobniki brunatne, z dwoma różkami. Starsze gąsienice zielenieją, a przez tułów biegnie brunatny pasek. W tyle widełki, zakończone czerwoną barwą ostrzegającą. Przednia część tułowia wręcz kwadratowa, mięsista, z czerwoną obwódką oraz dwiema plamami, imitującymi oczy. Przetchlinki białe w ciemnej obwódce.

Zdjęcia - galeria

Kliknij w obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko PL

Motyl ten występuje w Europie i Azji. W Polsce w lasach liściastych, mieszanych, parkach, nasadzeniach drzew na terenie całego kraju, niegdyś częsty, dziś sporadycznie spotykany.

Tryb życia i zachowanie

Okres lotu trwa od kwietnia do lipca. Zimuje stadium poczwarki.

Morfologia i anatomia

Rozpiętość skrzydeł wynosi 6,2-7,8 cm.

Pożywienie

Rośliny pokarmowe to topola, głównie osika oraz wierzba.

Rozmnażanie

Tylko jedno pokolenie w ciągu roku.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.© medianauka.pl, 2016-02-22, GAT-636008
Pokrewne gatunki owadów

Garbatkowate
Garbatkowate

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.

Quiz
Quiz

Kolorowanka
Kolorowanka

Jak szybko latają owady?

Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

Czy gąsienice są nudne?

Czy gąsienice są nudne?

Mówiąc o motylach mamy na myśli przede wszystkim postać imago. Przeglądając atlasy motyli, często w ogóle pomija się gąsienice. Dlaczego? Czyżby były nudne?

Jaki jest największy motyl świata?

Jaki jest największy motyl świata?

Jakie gatunki motyli są uznawane za największe na świecie? Czy motyl taki żyje w Polsce? To motyle dzienne czy ćmy? Poznaj największe motyle świata.


Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • Jacek Twardowski, Kamila Twardowska - Atlas motyli, ISBN 978-83-7845-469-4, SBM 2014
  • Jarosław Buszko, Janusz Masłowski - Motyle nocne Polski. Macrolepidoptera cześć I, ISBN 978-83-930500-2-4, Koliber 2012
Polecamy w naszym sklepie

Kolorowe skarpetki Kostka
Mapa świata Puzzle
Drewniany pojemnik z lupą do obserwacji owadów
Zoologia stawonogi
Biblioteczka Montessori. Przyroda
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.