Widłogonka gronostajka

Widłogonka gronostajka (Cerura erminea) to motyl nocny z rodziny garbatkowatych, biało ubarwiony z czarnym deseniem. Gąsienica wyjątkowo piękna. Najpierw czerwonobrązowa, z charakterystycznymi dwoma różkami. Później ciało pokrywają żółte i zielone obszary, a na śródtułowiu pojawia się garb. W ostatnim stadium gąsienica jest zielona, a głowa brązowa. Przez tułów biegnie brązowy pasek, czasem z białym brzegiem. Widoczne białe z czarnym brzegiem przetchlinki. Z tyłu czarnozielone, pokryte brodawkami widełki.

Występowanie i środowisko PL

Motyl ten występuje w Europie i Azji. W Polsce w lasach liściastych, mieszanych, parkach,m nasadzeniach drzew na terenie całego kraju.

Tryb życia i zachowanie

Okres lotu trwa od maja do lipca. Zimuje stadium poczwarki.

Morfologia i anatomia

Rozpiętość skrzydeł wynosi 6-7,2 cm.

Pożywienie

Rośliny pokarmowe to topola, głównie osika.

Rozmnażanie

Tylko jedno pokolenie w ciągu roku.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.


Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

         Okres lotu widłogonki gronostajki.

Pokrewne gatunki owadów


Jaki jest największy motyl świata?
Jakie gatunki motyli są uznawane za największe na świecie? Czy motyl taki żyje w Polsce? To motyle dzienne czy ćmy? Poznaj największe motyle świata.
Czy gąsienice są nudne?
Mówiąc o motylach mamy na myśli przede wszystkim postać imago. Przeglądając atlasy motyli, często w ogóle pomija się gąsienice. Dlaczego? Czyżby były nudne?
Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

Powiązane quizy

Motyle dzienne Polski — quiz

Liczba pytań: 21
Quiz szkolny
Średni wynik:
13.56 / 64.57%
2024-01-22Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • Jarosław Buszko, Janusz Masłowski – Motyle nocne Polski. Macrolepidoptera cześć I, ISBN 978-83-930500-2-4, Koliber 2012

© medianauka.pl, 2016-02-22, GAT-636009
Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.