logo

Widłogonka gronostajka

Widłogonka gronostajka (Cerura erminea) to motyl nocny z rodziny garbatkowatych, biało ubarwiony z czarnym deseniem. Gąsienica wyjątkowo piękna. Najpierw czerwonobrązowa, z charakterystycznymi dwoma różkami. Później ciało pokrywają żółte i zielone obszary, a na śródtułowiu pojawia się garb. W ostatnim stadium gąsienica jest zielona, a głowa brązowa. Przez tułów biegnie brązowy pasek, czasem z białym brzegiem. Widoczne białe z czarnym brzegiem przetchlinki. Z tyłu czarnozielone, pokryte brodawkami widełki.

Zdjęcia - galeria

Kliknij w obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko PL

Motyl ten występuje w Europie i Azji. W Polsce w lasach liściastych, mieszanych, parkach,m nasadzeniach drzew na terenie całego kraju.

Tryb życia i zachowanie

Okres lotu trwa od maja do lipca. Zimuje stadium poczwarki.

Morfologia i anatomia

Rozpiętość skrzydeł wynosi 6-7,2 cm.

Pożywienie

Rośliny pokarmowe to topola, głównie osika.

Rozmnażanie

Tylko jedno pokolenie w ciągu roku.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.© medianauka.pl, 2016-02-22, GAT-636009


Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

         Okres lotu widłogonki gronostajki.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia

Pokrewne gatunki owadów

ikonaWidłogonka siwica
Cerura vinula
Garbatkowate
Garbatkowate

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.

Quiz
Quiz

Jak szybko latają owady?

Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

Czy gąsienice są nudne?

Czy gąsienice są nudne?

Mówiąc o motylach mamy na myśli przede wszystkim postać imago. Przeglądając atlasy motyli, często w ogóle pomija się gąsienice. Dlaczego? Czyżby były nudne?

Jaki jest największy motyl świata?

Jaki jest największy motyl świata?

Jakie gatunki motyli są uznawane za największe na świecie? Czy motyl taki żyje w Polsce? To motyle dzienne czy ćmy? Poznaj największe motyle świata.


Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • Jarosław Buszko, Janusz Masłowski - Motyle nocne Polski. Macrolepidoptera cześć I, ISBN 978-83-930500-2-4, Koliber 2012
Polecamy w naszym sklepie

Kolorowe skarpetki - pszczoły
Kolorowe skarpetki - biedronki
Owady
Ilustrowana encyklopedia owadów i pajęczaków Polski
Lupy
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.