Okrągłoprzyssawkowe

Okrągłoprzyssawkowe (Gyrinocheilidae) to najmniejsza rodzina ryb kostnoszkieletowych z rzędu karpiokształtnych. Zaliczamy do niej zaledwie 3 gatunki.

Wygląd

Ciało wrzecionowate z otworem gębowym w położeniu dolnym w kształcie przyssawki.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Glonojad syjamskiGlonojad syjamski

Gyrinocheilus aymonieri

Glonojad syjamski, glonojad chiński (Gyrinocheilus aymonieri) to gatunek słodkowodnej ryby z rodziny okrągłoprzyssawkowych. Ubarwienie brązowe, złotawe, spód jasny. Widoczne także ciemne plamy prawie na całym ciele lub ciemny zygzak.

Inne gatunki

  • Gyrinocheilus pennocki
  • Gyrinocheilus pustulosus

Występowanie i środowisko

Ryby te żyją w południowo-wschodniej części Azji w górskich strumieniach.

Morfologia i anatomia

Długość ciała do 30 cm.

Pożywienie

To glonojady.Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Praca zbiorowa - redakcja Katarzyna Kolowca-Chnura - Zoologia Tom V. Ryby, ISBN 83-88988-02-6, Wydawnictwo Albatros 2004

Latające ryby

Latające ryby

Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?

Jadowite ryby

Jadowite ryby

Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?

Najszybsza ryba świata

Najszybsza ryba świata

Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?


© medianauka.pl, 2022-11-27, RODZ-356Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.