Raja bruzdowana

Raja bruzdowana (Raja undulata)

© Vladimir Wrangel – stock.adobe.com

Raja bruzdowana (Raja undulata) to gatunek ryby morskiej chrzęstnoszkieletowej z rodziny rajowatych. Ciało spłaszczone grzbietobrzusznie, w zarysie w kształcie rombu, zmienne w ubarwieniu. Wierzch brązowoszary, żółtawy z falistymi, ciemnymi liniami, które otaczają jasne punkty. Spód jasny. Pysk trójkątny o rozwartym kącie. Z wierzchu kolce. U samców wzdłuż grzbietu biegnie rząd kolców i dodatkowo wokół oczu kilka, u samic — dwa. Płetwy ogonowe znajdują się na końcu trzonu ogona.

Występowanie i środowisko

Ryba ta żyje we wschodnim Atlantyku, w tym w Morzu Śródziemnym (tu rzadko spotykana). Na północy wchodzi do Kanału La Manche, na południu sięga wybrzeży Senegalu w Afryce.

Środowisko

ryba morska
Oceany / Morza

Atlantyk
Morze Śródziemne

Tryb życia i zachowanie

Długość ciała wynosi 120 cm.

Morfologia i anatomia

Poluje na zwierzęta bytujące na dnie.

Rozmnażanie

Składa kapsuły jajowe i długości nawet 9 cm.

Ochrona i zagrożenia EN

Gatunek ten jest zagrożony wyginięciem - przypisuje się mu bardzo wysokie ryzyko wymarcia w stanie dzikim w niedalekiej przyszłości. Ma status EN w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.


Pokrewne gatunki ryb


Elektryczne ryby
Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?
Latające ryby
Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?
Jadowite ryby
Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata
Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?


Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN – Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Josef H. Reichholf, Gunter Steinbach – Wielka Encyklopedia Ryb - słodkowodne i morskie ryby Europy, ISBN 83-7079-317-7, MUZA S.A. 1992

© medianauka.pl, 2023-03-05, GAT-633535
Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.