Raja nakrapiana

Raja nakrapiana (Raja montagui) to gatunek ryby chrzęstnoszkieletowej z rodziny rajowatych. Ciało spłaszczone grzbietobrzusznie, szerokie, w kształcie rombu, brązowe z czarnymi plamkami, białe lub różowe od spodu. Skóra pokryta kolcami, szczególnie wzdłuż grzbietu, gdzie może być ich nawet 50. U samców kolce występują także na pysku. Od spodu widocznych 5 szczelin skrzelowych. Płetwy grzbietowe małe, dwie, silnie przesunięte ku tyłowi. Płetwy odbytowej nie ma, płetwa ogonowa zredukowana. Czasem na skrzydle widoczna żółtawa plama otoczona ciemnymi plamkami.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Raja nakrapiana (Raja montagui)

© Andy Lidstone – stock.adobe.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko

Ryba ta żyje w Atlantyku u wybrzeży Europy i północnej Afryki. Występuje w Morzu Śródziemnym. Pionowy zasięg występowania to 25-100 m.

Środowisko

ryba morska
Oceany / Morza

Atlantyk
Morze Śródziemne

Tryb życia i zachowanie

Brak danych.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi 100 cm.

Pożywienie

Raja ta składa kapsuły jajowe, których inkubacja trwa nawet 5 miesięcy.

Rozmnażanie

Poluje na zwierzęta denne.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.


Pokrewne gatunki ryb


Elektryczne ryby
Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?
Latające ryby
Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?
Jadowite ryby
Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata
Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?


Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN – Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Josef H. Reichholf, Gunter Steinbach – Wielka Encyklopedia Ryb - słodkowodne i morskie ryby Europy, ISBN 83-7079-317-7, MUZA S.A. 1992

© medianauka.pl, 2023-03-05, GAT-633528
©® Media Nauka 2008-2023 r.