Głowomłot wielki

Głowomłot wielki (Sphyrna mokarran) to gatunek ryby chrzęstnoszkieletowej, rekina z rodziny młotowatych. Ubarwienie szarobrunatne, brązowe lub oliwkowe. Spód jaśniejszy. Płetwa grzbietowa trójkątna, bardzo duża. Duży jest też górny płat płetwy ogonowej. Głowa z bocznymi płatami z osadzonymi oczami i nozdrzami na jej końcach. To największy przedstawiciel rodziny.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Głowomłot wielki (Sphyrna mokarran)

© rook76 – stock.adobe.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko

Występuje w strefie tropikalnej i subtropikalnej oceanów całego świata. Obecny w Morzu Śródziemnym. Pionowy zasięg występowania od zera do 300 m.

Środowisko

ryba morska
Oceany / Morza

Pacyfik
Atlantyk
Ocean Indyjski
Morze Śródziemne

Tryb życia i zachowanie

Brak danych.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi nawet 6 m.

Pożywienie

Poluje na ryby kostnoszkieletowe i chrzęstnoszkieletowe, w tym płaszczki i inne rekiny. Zjada też bezkręgowce.

Rozmnażanie

Trze się przy powierzchni wody. Jest żyworodny. Poród ma miejsce po 11 miesiącach od zapłodnienia. Samica w jednym lęgu rodzi od 6 do 42 młodych.

Ochrona i zagrożenia CR

Gatunek ten jest krytycznie zagrożony wymarciem. Ma status CR w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.


Pokrewne gatunki ryb


Elektryczne ryby
Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?
Latające ryby
Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?
Jadowite ryby
Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata
Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?

Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN – Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Derek Hall, Amy-Jane Beer, Daniel Gilpin – Encyklopedia ryb, skorupiaków i innych zwierząt wodnych - wizualny przewodnik opisujący 1250 gatunków., ISBN 978-83-8172-649-8, Dragon 2020

© medianauka.pl, 2023-03-19, GAT-633724
©® Media Nauka 2008-2023 r.