Młotowate

Młotowate, rekiny młoty (Sphyrnidae) to rodzina ryb chrzęstnoszkieletowych z rzędu żarłaczowatych, o charakterystycznej budowie głowy.

Wygląd

Głowa przypomina młot, stąd nazwa tej rodziny. Do rodziny należy kilka gatunków.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Głowomłot tropikalnyGłowomłot tropikalny

Sphyrna lewini

Głowomłot tropikalny (Sphyrna lewini) to gatunek ryby chrzęstnoszkieletowej, rekina z rodziny młotowatych. ubarwienie szarobrunatne, brązowe lub oliwkowe. Spód jasny.


Głowomłot wielkiGłowomłot wielki

Sphyrna mokarran

Głowomłot wielki (Sphyrna mokarran) to gatunek ryby chrzęstnoszkieletowej. Ubarwienie szarobrunatne, brązowe lub oliwkowe. Płetwa grzbietowa trójkątna, bardzo duża. Głowa z bocznymi płatami. To największy przedstawiciel rodziny.


Rekin młotRekin młot

Sphyrna zygaena

Rekin młot (Sphyrna zygaena) to gatunek rekina z rodziny młotowatych. Jego cechą charakterystyczną jest budowa głowy, która w widoku z góry lub z dołu przypomina młot. Rekin młot atakuje czasem ludzi.

Inne gatunki

  • Eusphyra blochii
  • Sphyrna corona
  • Sphyrna media
  • Sphyrna tiburo
  • Sphyrna tudes

Występowanie i środowisko

Rekiny te są obecne we wszystkich oceanach świata w strefie tropikalnej i umiarkowanej nad szelfami kontynentalnymi.

Tryb życia i zachowanie

Kształt głowy ułatwia manewry podczas chwytania zwinnej zdobyczy. To dość agresywne ryby. Odnotowano ataki na człowieka.

Morfologia i anatomia

Po bokach głowy znajdują się bardzo duże narośla, które stanowią o kształcie głowy. Oczy są usadowione na końcu tych narośli.

Rozmnażanie

Brak danych.

Pożywienie

Rekiny te polują głównie na kalmary i ryby. Przejawiają także kanibalizm.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.

Ciekawostki

Rekiny młoty bywają łowione przez wędkarzy.
Elektryczne ryby

Elektryczne ryby

Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?

Latające ryby

Latające ryby

Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?

Jadowite ryby

Jadowite ryby

Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?

Najszybsza ryba świata

Najszybsza ryba świata

Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?


© medianauka.pl, 2015-12-13, RODZ-460Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.