Kurek pręgopłetwy

Kurek pręgopłetwy (Trigloporus lastoviza) to ryba morska z rodziny kurkowatych. Ciało stożkowate. Głowa opancerzona. Na grzbiecie dwie płetwy. Pierwsze trzy kolce płetwy piersiowej są wolne i kroczne. Płetwy piersiowe duże, wachlarzowate, z niebieskim skrajem. Ubarwienie czerwone, brązowawe w marmurkowy deseń. Spód jasny.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Kurek pręgopłetwy (Trigloporus lastoviza)

© GeraldRobertFischer – stock.adobe.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko

Ryba ta żyje we wschodnim Atlantyku i Oceanie Indyjskim od wybrzeży Norwegii, niemalże całej południowej Europy, całe zachodnie wybrzeże Afryki i część wschodniego wybrzeża aż do wysokości Madagaskaru (tu nie występuje).

Środowisko

ryba morska
Oceany / Morza

Atlantyk
Ocean Indyjski
Morze Śródziemne

Tryb życia i zachowanie

Prowadzi przydenny tryb życia.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi 40 cm. Ruchome promienie płetwy piersiowej są wyposażone w kubki smakowe.

Pożywienie

Poluje na małe skorupiaki.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Synonimy

W literaturze można spotkać następujące synonimy dla określenia nazwy tego gatunku:


Pokrewne gatunki ryb


Elektryczne ryby
Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?
Latające ryby
Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?
Jadowite ryby
Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata
Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?


Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN – Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Eugeniusz Grabda, Tomasz Heese – Polskie nazewnictwo popularne - kręgouste i ryby. Cyclostomata et Pisces, ISSN 0239-7129, Wyższa Szkoła Inżynierska w Koszalinie 1991
  • Josef H. Reichholf, Gunter Steinbach – Wielka Encyklopedia Ryb - słodkowodne i morskie ryby Europy, ISBN 83-7079-317-7, MUZA S.A. 1992

© medianauka.pl, 2023-03-27, GAT-631990
©® Media Nauka 2008-2023 r.