Amazońska żaba rogata
© kikkerdirk - Fotolia.com
Amazońska żaba rogata (Ceratophrys cornuta ) to gatunek żaby południowej o krępej budowie ciała z charakterystycznymi rogami nad oczami, należąca do rodzaju żab rogatych. Koniec ciała zwęża sie ostro. Głowa jest nieproporcjonalnie duża z dużym i szerokim pyskiem, stanowi prawie połowę długości ciała. Oczy w położeniu grzbietowym są wystające. Kończyny są dość krótkie, ale masywne, wyposażone w długie palce. Poza pyskiem, całe ciało pokrywają brodawki. Ubarwienie zmienne. Paskowany, ciemniejszy wzór znajduje się na zielonym, brązowym lub żółtym tle. Podgardle jest ciemne, reszta ciała kremowa. Samiec jest mniejszy od samicy.
Występowanie i środowisko
Występuje w tropikalnej części Ameryki Południowej, w dorzeczu Amazonki. Jej zasięg jest bardzo duży, zwykle występuje w wilgotnych lasach tropikalnych, najlepiej z liściastą ściółką.
Tryb życia i zachowanie
Prowadzi lądowy tryb życia, tylko na gody wędruje do wody. Osobniki dojrzałe są aktywne w nocy, młode osobniki różnie.
Morfologia i anatomia
Osiąga rozmiar 12 cm i ciężar ciała 120 g. Samiec osiąga długość ciała 8 cm. Tęczówki oczu mają kolor zielony, złoty lub szary. Źrenice są poziome.
Pożywienie
Zagrzebując się w ściółce tak, że widać tylko oczy żaba ta poluje na małe ofiary, które wędrują w pobliżu. Mogą to być mrówki, inne owady, gryzonie, węże, jaszczurki. Larwy polują na kijanki innych płazów lub własnego gatunku.
Rozmnażanie
Rozród w listopadzie. Samce wędrują do wody i wabią głosem samice. Ampleksus jest typu pachowego. Jaja są zbite w małe kłęby, unoszące się na powierzchni wody. Samica składa od 1500 do 2000 jaj.
Ochrona i zagrożenia LC
Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.
Ciekawostki
Gatunek ten jest ceniony w terrarystce.
Pokrewne gatunki płazów
Powiązane quizy
© medianauka.pl, 2016-11-11, GAT-1771