Amazońska żaba rogata

Amazońska żaba rogata (Ceratophrys cornuta ) to gatunek żaby południowej o krępej budowie ciała z charakterystycznymi rogami nad oczami, należąca do rodzaju żab rogatych. Koniec ciała zwęża sie ostro. Głowa jest nieproporcjonalnie duża z dużym i szerokim pyskiem, stanowi prawie połowę długości ciała. Oczy w położeniu grzbietowym są wystające. Kończyny są dość krótkie, ale masywne, wyposażone w długie palce. Poza pyskiem, całe ciało pokrywają brodawki. Ubarwienie zmienne. Paskowany, ciemniejszy wzór znajduje się na zielonym, brązowym lub żółtym tle. Podgardle jest ciemne, reszta ciała kremowa. Samiec jest mniejszy od samicy.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Amazońska żaba rogata (Ceratophrys cornuta)

© kikkerdirk - Fotolia.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko

Występuje w tropikalnej części Ameryki Południowej, w dorzeczu Amazonki. Jej zasięg jest bardzo duży, zwykle występuje w wilgotnych lasach tropikalnych, najlepiej z liściastą ściółką.

Tryb życia i zachowanie

Prowadzi lądowy tryb życia, tylko na gody wędruje do wody. Osobniki dojrzałe są aktywne w nocy, młode osobniki różnie.

Morfologia i anatomia

Osiąga rozmiar 12 cm i ciężar ciała 120 g. Samiec osiąga długość ciała 8 cm. Tęczówki oczu mają kolor zielony, złoty lub szary. Źrenice są poziome.

Pożywienie

Zagrzebując się w ściółce tak, że widać tylko oczy żaba ta poluje na małe ofiary, które wędrują w pobliżu. Mogą to być mrówki, inne owady, gryzonie, węże, jaszczurki. Larwy polują na kijanki innych płazów lub własnego gatunku.

Rozmnażanie

Rozród w listopadzie. Samce wędrują do wody i wabią głosem samice. Ampleksus jest typu pachowego. Jaja są zbite w małe kłęby, unoszące się na powierzchni wody. Samica składa od 1500 do 2000 jaj.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

Gatunek ten jest ceniony w terrarystce.


Pokrewne gatunki płazów


Największa żaba na świecie


Jak się nazywa największa żaba na świecie? Jakie ma rozmiary, gdzie żyje? Oto garść ciekawostek ze świata płazów.

Największy płaz na świecie


Jaki płaz jest największy na świecie? Jakie osiąga rozmiary i gdzie żyje? Jaki płaz jest największy w Polsce?


© medianauka.pl, 2016-11-11, GAT-1771
©® Media Nauka 2008-2023 r.