Amiowate

Amiowate (Amiidae) to jedyna rodzina ryb kostnoszkieletowych z rzędu amiokształtnych, do której zaliczamy żyjący dziś gatunek - miękławkę.

Wygląd

Ciało walcowate, duża głowa. Płetwa grzbietowa długa. Łuski są typu cykloidalnego. Ubarwienie ciemnobrązowe.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Miękławka, amiaMiękławka, amia

Amia calva

Miękławka, amia (Amia calva) to gatunek słodkowodnej ryby z rodziny amiowatych. Płetwa grzbietowa jest długa, ogon skrócony. Łuski są typu cykloidalnego. Ubarwienie ciemnobrązowe.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi 100 cm.

Pożywienie

Ryby, skorupiaki i mięczaki.
Latające ryby

Latające ryby

Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?

Jadowite ryby

Jadowite ryby

Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?

Najszybsza ryba świata

Najszybsza ryba świata

Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?


© medianauka.pl, 2019-06-20, RODZ-1473Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.