Antennicowate
Antennicowate (Antennariidae) to rodzina ryb kostnoszkieletowych z rzędu żabnicokształtnych zaliczana do podrzędu antenowców (Antennarioidei). Zaliczamy do niej około 50 gatunków.
Wygląd
Ryby te mają doskonale rozwinięty kamuflaż. Ich ciało jest pełne brodawek, nitek, potrafią zmieniać kolor. Płetwy piersiowe są odnóżopodobne i ułatwiają poruszanie się po morskim dnie. Ryby te posiadają także robakowaty wabik (w tylnej części głowy), na który wabią potencjalne ofiary.
Gatunki
To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.

Antennarius maculatus
Antennarius maculatus to gatunek ryby z rodziny antennicowatych. Ma niezwykłą zdolność do drastycznej zmiany ubarwienia ciała, upodabniając się w ten sposób do dna. Płetwy są odnóżopodobne.

Antennarius randalli
Antennarius randalli to gatunek ryby z rodziny antennicowatych. Posiada zdolność zmiany ubarwienia ciała w celach kryptycznych. Ciało pełne wypustków i brodawek, plam. Kształt owalny.

Antennarius pictus
Antennarius pictus to gatunek morskiej ryby z rodziny antennicowatych. Ciało kuliste, bardzo dobrze wtapiające się w otoczenie. Ciało jest pełne brodawek, nitek. Potrafi zmieniać kolor
Inne gatunki
- Antennarius analis
- Antennarius multiocellatus
- Antennarius pardalis
- Antennarius pauciradiatus
- Antennarius striatus
- Antennatus bermudensis
- Antennatus nummifer
- Antennatus sanguineus
- Antennatus strigatus
- Fowlerichthys avalonis
- Fowlerichthys ocellatus
- Fowlerichthys radiosus
- Fowlerichthys senegalensis
- Histrio histrio
- Palaemonetes antennarius
Występowanie i środowisko
Ryby te żyją na głębokości 20-100 m we wszystkich wodach strefy tropikalnej i subtropikalnej. Tylko wybrane gatunki można spotkać w strefie umiarkowanej (Japonia, Australia).
Tryb życia i zachowanie
Prowadzą nocny tryb życia.
Morfologia i anatomia
Zwykle długość ciała wynosi od 0,5 cm do 10 cm, wyjątkowo 30-45 cm.
Rozmnażanie
Jaja po zapłodnieniu unoszone są w galaretowatych tworach.
Pożywienie
Polują na ryby i skorupiaki. Młode ryby zjadają plankton.
Ciekawostki
Nieliczne gatunki spotykane są w morskich akwariach.
Bibliografia
Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:
- IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 IUCN
- John Dawes - Ryby, fakty o zwierzętach świata, ISBN 978-83-7073-585-2, Multico Oficyna Wydawnicza 2005
- Stanislav Frank - wielki Alas Ryb, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne 1980
- red. Dr John R. Paxton, Dr William N. Eschmeyer - Encyklopedia Zwierząt - Ryby, ISBN 83-85152-50-4, Elipsa 1994
© medianauka.pl, 2019-12-01, RODZ-1074