Antennicowate

Antennicowate (Antennariidae) to rodzina ryb kostnoszkieletowych z rzędu żabnicokształtnych zaliczana do podrzędu antenowców (Antennarioidei). Zaliczamy do niej około 50 gatunków.

Wygląd

Ryby te mają doskonale rozwinięty kamuflaż. Ich ciało jest pełne brodawek, nitek, potrafią zmieniać kolor. Płetwy piersiowe są odnóżopodobne i ułatwiają poruszanie się po morskim dnie. Ryby te posiadają także robakowaty wabik (w tylnej części głowy), na który wabią potencjalne ofiary.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Antennarius maculatusAntennarius maculatus

Antennarius maculatus

Antennarius maculatus to gatunek ryby z rodziny antennicowatych. Ma niezwykłą zdolność do drastycznej zmiany ubarwienia ciała, upodabniając się w ten sposób do dna. Płetwy są odnóżopodobne.


Antennatus nummiferAntennatus nummifer

Antennatus nummifer

Antennatus nummifer to gatunek ryby morskiej z rodziny antennicowatych, o pomarańczowo-żółtawym ubarwieniu, z wieloma wypustkami.


Antennarius randalliAntennarius randalli

Antennarius randalli

Antennarius randalli to gatunek ryby z rodziny antennicowatych. Posiada zdolność zmiany ubarwienia ciała w celach kryptycznych. Ciało pełne wypustków i brodawek, plam. Kształt owalny.


Antennarius pictusAntennarius pictus

Antennarius pictus

Antennarius pictus to gatunek morskiej ryby z rodziny antennicowatych. Ciało kuliste, bardzo dobrze wtapiające się w otoczenie. Ciało jest pełne brodawek, nitek. Potrafi zmieniać kolor


Histiophryne psychedelicaHistiophryne psychedelica

Histiophryne psychedelica

Histiophryne psychedelica to gatunek ryby morskiej. Ubarwienie zmienne, z psychodelicznym deseniem w postaci jasnych pasów, zbiegających się na oczach.


HistrionHistrion

Histrio histrio

Histrion (Histrio histrio) to gatunek morskiej ryby z rodziny antennicowatych. Kształt ciała, faktura i ubarwienie upodabnia go do gronorostów, pośród których przebywa.

Inne gatunki

 • Antennarius analis
 • Antennarius multiocellatus
 • Antennarius pardalis
 • Antennarius pauciradiatus
 • Antennarius striatus
 • Antennatus bermudensis
 • Antennatus sanguineus
 • Antennatus strigatus
 • Fowlerichthys avalonis
 • Fowlerichthys ocellatus
 • Fowlerichthys radiosus
 • Fowlerichthys senegalensis
 • Palaemonetes antennarius

Występowanie i środowisko

Ryby te żyją na głębokości 20-100 m we wszystkich wodach strefy tropikalnej i subtropikalnej. Tylko wybrane gatunki można spotkać w strefie umiarkowanej (Japonia, Australia).

Tryb życia i zachowanie

Prowadzą nocny tryb życia.

Morfologia i anatomia

Zwykle długość ciała wynosi od 0,5 cm do 10 cm, wyjątkowo 30-45 cm.

Rozmnażanie

Jaja po zapłodnieniu unoszone są w galaretowatych tworach.

Pożywienie

Polują na ryby i skorupiaki. Młode ryby zjadają plankton.

Ciekawostki

Nieliczne gatunki spotykane są w morskich akwariach.Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

 • IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
 • John Dawes - Ryby, fakty o zwierzętach świata, ISBN 978-83-7073-585-2, Multico Oficyna Wydawnicza 2005
 • Stanislav Frank - Wielki Atlas Ryb, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne 1980
 • red. Dr John R. Paxton, Dr William N. Eschmeyer - Encyklopedia Zwierząt - Ryby, ISBN 83-85152-50-4, Elipsa 1994

Latające ryby

Latające ryby

Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?

Jadowite ryby

Jadowite ryby

Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?

Najszybsza ryba świata

Najszybsza ryba świata

Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?


© medianauka.pl, 2019-12-01, RODZ-1074Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.