Artroleptowate

Żaby smukłopalczaste, zwane też artroleptowatymi (Arthroleptidae), to rodzina płazów z rzędu płazów bezogonowych. Rodzina ta liczy dziś 77 gatunków. W Polsce nie występują przedstawiciele tej rodziny.

Artroleptowate różnią się od gatunków żabowatych brakiem zębów podniebiennych. Mają delikatną i gładką skórę, zabarwioną na brązowo, żółto, czerwonawo, brunatno lub szaro.

Występowanie i środowisko

To płazy z Afryki Środkowej. Lubią klimat gorący i wilgoć. Najczęściej można je spotkać na terenach otwartych. Maksymalna wysokość występowania to 3000 m n.p.m. Żaby smukłopalczaste prowadzą naziemny tryb życia.

Tryb życia i zachowanie

Brak danych.

Morfologia i anatomia

Źrenice oczu mogą być pionowe lub poziome.

Kończyny są smukłe i wiotkie. Drugi z zewnątrz palec u stopy jest znacznie dłuższy od reszty. U samców części gatunków długi jest także trzeci palec przedniej kończyny. Nie występują błony pławne. U niektórych gatunków na końcach palców znajdują się przylgi.

W szkielecie znajduje się 8 kręgów przedkrzyżowych. W górnej szczęce mogą znajdować się zęby. Zęby podniebienne nie występują.

Rozmnażanie

Samce wabią samice wydając ciekawe odgłosy. Niektóre gatunki składają jaja do wody w spokojnych częściach strumieni, a larwy są przystosowane do pływania w szybkim nurcie, inne gatunki składają jaja do wilgotnej ściółki, embriony przechodzą rozwój bezpośredni, a z jaj wykluwają się małe żabki.

Pożywienie

Brak danych.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.

Ciekawostki

Brak danych.

Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny. Kliknij nazwę gatunkową, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Inne gatunki



Powiązane quizy

Płazy Polski — quiz

Liczba pytań: 27
Quiz szkolny
Quiz dla każdego
Średni wynik:
17.6 / 65.19%
2024-01-21




Największa żaba na świecie
Jak się nazywa największa żaba na świecie? Jakie ma rozmiary, gdzie żyje? Oto garść ciekawostek ze świata płazów.
Największy płaz na świecie
Jaki płaz jest największy na świecie? Jakie osiąga rozmiary i gdzie żyje? Jaki płaz jest największy w Polsce?

© medianauka.pl, 2014-01-05, RODZ-63



©® Media Nauka 2008-2023 r.