Artroleptowate

Żaby smukłopalczaste, zwane też artroleptowatymi (Arthroleptidae), to rodzina płazów z rzędu płazów bezogonowych. Rodzina ta liczy dziś 77 gatunków. W Polsce nie występują przedstawiciele tej rodziny.

Wygląd

Artroleptowate różnią się od gatunków żabowatych brakiem zębów podniebiennych. Mają delikatną i gładką skórę, zabarwioną na brązowo, żółto, czerwonawo, brunatno lub szaro.

FILTRY
Ukryj obce gatunki
Ukryj polskie gatunki

Sortuj według:


Status IUCN


Obszar występowania


Gatunki

Wykaz wszystkich opublikowanych artykułów tematycznych.


Drzewiarka wielkookaDrzewiarka wielkooka

Leptopelis vermiculatus

Tropikalna żaba. Młode są zielone, dorosłe mają brązowo-beżowy kolor skóry. Deseń pokrywający całe ciało przypomina wzór na panterce wojskowej. Zamieszkuje tropikalne lasy wysoko w górach. Żyje w koronach drzew.

Inne gatunki

  • Piszczak pospolity (Arthroleptis stenodactylus)
  • Żaba włochata (Trichobatrachus robustus)

Występowanie i środowisko

To płazy z Afryki Środkowej. Lubią klimat gorący i wilgoć. Najczęściej można je spotkać na terenach otwartych. Maksymalna wysokość występowania to 3000 m n.p.m. Żaby smukłopalczaste prowadzą naziemny tryb życia.

Tryb życia i zachowanie

Brak danych.

Morfologia i anatomia

Źrenice oczu mogą być pionowe lub poziome.

Kończyny są smukłe i wiotkie. Drugi z zewnątrz palec u stopy jest znacznie dłuższy od reszty. U samców części gatunków długi jest także trzeci palec przedniej kończyny. Nie występują błony pławne. U niektórych gatunków na końcach palców znajdują się przylgi.

W szkielecie znajduje się 8 kręgów przedkrzyżowych. W górnej szczęce mogą znajdować się zęby. Zęby podniebienne nie występują.

Rozmnażanie

Samce wabią samice wydając ciekawe odgłosy. Niektóre gatunki składają jaja do wody w spokojnych częściach strumieni, a larwy są przystosowane do pływania w szybkim nurcie, inne gatunki składają jaja do wilgotnej ściółki, embriony przechodzą rozwój bezpośredni, a z jaj wykluwają się małe żabki.

Pożywienie

Brak danych.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.

Ciekawostki

Brak danych.

Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2014-01-05, RODZ-63Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2018 r.