Bąkojad żółtodzioby

Bąkojad żółtodzioby (Buphagus africanus)

© dennisjacobsen – stock.adobe.com

Bąkojad żółtodzioby (Buphagus africanus) to gatunek ptaka z rodziny bąkojadów. Brak dymorfizmu płciowego. Dziób bocznie spłaszczony. Ogon sztywny, pomaga w podpieraniu się na ciele ssaków. Szpony ostre. Upierzenie brązowe. Głowa i skrzydła ciemniejsze. Oczy czerwone. Dziób jest żółty u nasady, czerwony na końcu. Osobniki młode mają ciemnoszary dziób, czarny na końcu.

Występowanie i środowisko

Gatunek ten występuje w Afryce poniżej Sahary.

Tryb życia i zachowanie

Brak danych.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi 21-23 cm.

Pożywienie

Ptak ten odżywia się kleszczami, które zbiera z ciała ssaków. składnikiem odżywczym jest krew wypita przez kleszcze. Ptak zjada też muchówki zbierane z ciała zwierząt, tkanka bliznowata oraz krew ściekająca z ran.

Rozmnażanie

Zaloty odbywają się na ciele ssaka. Tutaj ptaki także kopulują. Gniazduje w dziuplach, skalnych szczelinach, szparach w budynkach. Samica składa 3-5 jaj.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

Wiele gatunków dużych, afrykańskich ssaków (zebry, bydło, antylopy, nosorożce, żyrafy) toleruje te ptaki, z wyjątkiem słoni.


Pokrewne gatunki ptaków


Jaki ptak znosi najwięcej jaj?
Wszystkie ptaki znoszą jaja i wysiadują je, aby zachować ciągłość gatunku. Które ptaki znoszą ich najwięcej? Czy są to nasze zwykłe kury domowe, czy też inne ptaki?
Ile jest ptaków na świecie?
Czy ptaków jest więcej niż ludzi na świecie? Ile jest gatunków ptaków na świecie a ile w Polsce? Które gatunki są najliczniejsze, a które rzadkie?
Czy ptaki się kąpią?
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

Powiązane quizy

Ptaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
20.77 / 69.23%
2024-01-18Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN – Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • pod red. Przemysława Busse – Mały Słownik Zoologiczny - PTAKI t.I i II, ISBN 83-214-0043-4, Wiedza Powszechna 1990
  • Nik Borrow, Ron Demey – Birds of Ghana, ISBN 978-1-4081-2279-2, HELM 2010

© medianauka.pl, 2020-01-12, GAT-13149
Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.