Logo Media Nauka

Batrachokształtne

Batrachokształtne (Batrachoidiformes) to rząd ryb kostnoszkieletowych, do którego zaliczamy jedną rodzinę z 69 gatunkami. Są nieco podobne do szkaradnic. Nazwa angielska sugeruje podobieństwo tych ryb do ropuch.

Gatunki

Wykaz wszystkich opublikowanych artykułów tematycznych.

Batrach mruczącyBatrach mruczący

Allenbatrachus grunniens

Batrach mruczący (Allenbatrachus grunniens) to ryba z rodziny batrachowatych. Ma bardzo szeroką i spłaszczoną głowę. Wokół otworu gębowego znajdują się mięsiste wypustki.Nazwa rzędu
Batrachokształtne (Batrachoidiformes)
Występowanie
Wszystkie morza i oceany strefy tropikalnej i umiarkowanej.
Liczba gatunków na świecie
69
Liczba gatunków w Polsce
0
Systematyka
Domena: Eukarionty (Eukaryota)
Królestwo: Zwierzęta (Animalia)
Typ: Strunowce (Chordata)
Podtyp: Kręgowce (Vertebrata)
Gromada: Ryby kostnoszkieletowe (Osteichtyes)
Rząd: Batrachokształtne (Batrachoidiformes)
Wielkość
Od 3,5 cm do 1,7 m długości ciała.

Inne gatunki

  • Opsanus tau

Występowanie i środowisko

Większość gatunków żyje w przybrzeżnych wodach obu Ameryk, Afryki i Australii wraz z Indonezją. Preferują dno. Co najmniej jeden gatunek jest słodkowodny.

Tryb życia i zachowanie

To bardzo płochliwe ryby. Mają zwyczaj czatowania w bezruchu na swoją ofiarę. Niektóre gatunki są bardzo agresywne i gryzą, zwłaszcza w okresie rozrodu. Na ogół ryby te żyją w jamach, szczelinach skalnych, otworach w mule, rzadziej w muszlach i ludzkich odpadkach.

Ryby te wydają dźwięki w postaci chrząknięć, pomruków, rechotu czy gwizdnięć.

Morfologia i anatomia

Ryby te są wyposażone w 1-4 kolce na pokrywie skrzelowej, kolejne 2-3 w płetwie grzbietowej. Niektóre gatunki są jadowite. Głowa batrachów jest bardzo szeroka i spłaszczona. Wokół otworu gębowego znajdują się mięsiste wyrostki i wąsy. Tułów ma kształt walca i zwęża się ku tyłowi. Oczy są umieszczone wysoko na głowie. Niektóre gatunki mają linię narządów świetlnych. Ciało mają zwykle brązowawe, szarawe, zielonkawe o kamuflującym wzorze. Tylko niektóre gatunki żyjące na rafie mają żywą kolorystykę.

Rozmnażanie

Ryby te opiekują się swoim potomstwem. Jest to istotna cecha, która kompensuje niską rozrodczość. Samiec przyzywa odgłosami samicę, która wpływa do nory i składa jaja w ilości do 100 sztuk. Samiec je zapładnia. Każde jajo jest przytwierdzane do ściany nory. Do tego samego gniazda samiec przywołuje także inne samice. Potomstwem opiekuje się samiec. Nie opuszcza w ogóle gniazda. Po 3-4 tygodniach mała rybka uwalnia się z przytwierdzenia do ścianki gniazda, którego jednak nie opuszcza aż do osiągnięcia samodzielności.

Pożywienie

Ryby te odżywiają się krabami, krewetkami, skorupiakami, głowonogami, mięczakami, jeżowcami, rybami. Młode osobniki są kanibalami.

Ochrona i zagrożenia

Żadne gatunki nie są zagrożone wymarciem.

Ciekawostki

To najlepsi opiekunowie swoich młodych ze wszystkich ryb.

Niektóre gatunki potrafią przeżyć bez wody nawet dobę.

To jedne z nielicznych ryb, które wydają dźwięki. Szczególnie podczas tarła odgłosy mogą być tak głośne, że aż nie do zniesienia dla ludzi znajdujących się w pobliżu.

Zdjęcia - galeria


© Media Nauka, 2016-06-25, ART-RZAD120

© Media Nauka 2008-2018 r.