Beloncjowate

Beloncjowate (Belontiidae) to rodzina ryb kostnoszkieletowych z rzędu okoniokształtnych, do której zaliczamy następujące rodzaje: Belontia (2 gatunki), Betta (około 40 gatunków), są to powszechnie zwane bojowniki, Ctenops (1 gatunek), Parosphromenus (około 11 gatunków), Pseudosphromenus (2 gatunki), Trichopsis (3 gatunki), Macropodus (od 4 do 6 gatunków), Parasphaerichthys (1 gatunek), Sphaerichthys (4 gatunki), Colisa (2 gatunki), Trichogaster (6 gatunków).

Brak danych.

Występowanie i środowisko

Ryby te występują w Azji zarówno w wodach słodkich jak i słonych. Można je spotkać na Sumatrze, Jawie, Borneo, Półwyspie Malajskim, w Zatoce Syjamskiej i nieco na północ na lądzie.

Tryb życia i zachowanie

W jednym akwarium nie mogą się znajdować więcej niż jeden gatunek bojownika.

Morfologia i anatomia

Ryby te posiadają narząd nadskrzelowy, który umożliwia oddychanie powietrzem atmosferycznym. Narząd ten jest bardzo silnie ukrwiony, ma skomplikowaną budowę, nazywany jest czasem błędnikiem albo labiryntem. Stąd wywodzi się też nazwa tych ryb (a także kilku innych rodzin) - ryby labiryntowe. Ryby z tej rodziny mają stosunkowo niewielkie rozmiary.

Rozmnażanie

Niektóre bojowniki budują gniazda z piany, pozostałe są gębaczami.

Pożywienie

Pobierają pokarm roślinny i zwierzęcy (bezkręgowce).

Ochrona i zagrożenia

Część gatunków jest zagrożonym wymarciem.

Ciekawostki

Kilka gatunków ryb z tej rodziny bardzo chętnie jest hodowanych w akwariach. Do najpopularniejszych gatunków należy bojownik wspaniały (Betta Splendens) z cudownymi płetwami.


Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny:


Inne gatunki

Czy ryby śpią?
Ryby nie zamykają oczu. Czy zatem zapadają w sen? Jak ryby śpią? Kiedy i skąd wiadomo, że zapadły w sen?
Elektryczne ryby
Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?
Latające ryby
Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?
Jadowite ryby
Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata
Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?

© medianauka.pl, 2016-07-12, RODZ-418Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.