PL

Bóbr europejski

Bóbr europejski (Castor fiber) to największy z europejskich (w tym polskich) gryzoni, przedstawiciel rodziny bobrów. Pokryty jest brązowym, gęstym futrem. Ma małe uszy ukryte w sierści. Cechą charakterystyczną bobra jest mocno spłaszczony, pokryty łuskami ogon. Palce tylnej stopy połączone błoną. Bóbr ma duże siekacze, z przodu brunatnoczerwone. W pobliżu narządów płciowych występują gruczoły skórne, które wytwarzają zapach piżma (tzw. strój bobrowy).


Bóbr europejski(Castor fiber)
© Karin Jähne - Fotolia.com

Występowanie i środowisko

Niegdyś cała Europa i północna część Azji. Dzisiaj w izolowanych miejscach w Polsce, we wschodniej Europie, na Syberii, w Mongolii, Chinach, nad Łabą i Rodanem. Odtwarzany w wielu miejscach Europy. Lasy liściaste nad wolno płynącymi rzekami.

Tryb życia i zachowanie

Jest to zwierzę ziemnowodne. Świetnie pływa i nurkuje. Bobry kopią system nor nad brzegiem rzeki, część wyjść jest pod wodą. Budują też budowle na wodzie (żeremia) z gałązek i mułu. Mają one postać kopców z komorą mieszkalną, która znajduje się nad powierzchnią wody. Potrafią zbudować tamę na rzece, podnosząc jej poziom. Bobry żyją parami. Nie zapadają w sen zimowy. Tworzą zapasy z gałęzi, do których dostają się często pod lodem.

Dobrze nurkuje. Może spędzić pod wodą nawet 20 minut.

Prowadzi nocne życie. W dzień spotyka się bobry w miejscach mocno odludnych.

Pożywienie

Łyko drzew i krzewów (osika, wierzba), rośliny zielne, trzcina, grążel. W największe mrozy zjadają budulec swojego schronienia.

Rozmnażanie

Ciąża trwa 90-100 dni. Samica rodzi zwykle 1-5 młodych w kwietniu lub maju. Młode karmione są mlekiem przez 8 tygodni. Od 5 tygodnia zaczynają jeść delikatne rośliny.

LC

Ochrona i zagrożenia

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Jest pod całkowitą ochroną w Polsce.

Ciekawostki

Bóbr jest największym europejskim gryzoniem.


Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2012-12-28, GAT-203

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

ukryj/pokaż
Bóbr europejski
          

Na świat przychodzą młode bobry.

Pokaż tylko bieżące wydarzenia

Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2018 r.