logoBobry

Bobry (Castoridae) to rodzina ssaków, która liczy dziś 2 gatunki w 1 rodzaju. W Polsce żyje 1 gatunek z tej rodziny ssaków.

Wygląd

Mają dość duże rozmiary i opływowe kształty. Mają spłaszczony, nieowłosiony ogon, pokryty łuskami. Między palcami znajduje się błona pławna. Futro jest gęste i brązowe.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Bóbr europejskiBóbr europejski PL

Castor fiber

Bóbr to największy z europejskich (w tym polskich) gryzoni, przedstawiciel rodziny bobrów. Jest pod całkowitą ochroną. Jest to zwierzę ziemnowodne. Świetnie pływa i nurkuje.

Inne gatunki

  • bóbr kanadyjski (Castro canadensis)

Występowanie i środowisko

Europa, Azja, Ameryka Północna. Zajmują najczęściej lasy liściaste nad wolno płynącymi rzekami.

Tryb życia i zachowanie

Prowadzą ziemnowodny tryb życia. Kopią nory, budują budowle nawodne, tamy na zbiornikach wodnych. Tworzą zamknięte, hierarchiczne grupy rodzinne. Grupa składa się z dorosłego samca, samicy i potomstwa z kilku lat. Bobry przy pomocą zębów potrafią ściąć drzewa na pokarm i budulec.

Morfologia i anatomia

W pobliżu narządów płciowych występują gruczoły skórne, które wytwarzają zapach piżma.

Rozmnażanie

Miot przypada każdego roku. Młode stają się członkami grupy rodzinnej na kilka lat. Ciąża trwa około 100 dni. Samica rodzi zwykle 1-5 młodych.

Pożywienie

Są wyłącznie roślinożerne. Zjadają łyko drzew i krzewów liściastych, rośliny zielne, trzcinę. Gromadzą zapasy na zimę.

Ochrona i zagrożenia

Czy bobry są pod ochroną?

Tak, to zwierzęta objęte ochroną ścisłą.

Ciekawostki

Niektóre wymarłe gatunki osiągały rozmiary niedźwiedzia.

Co jedzą bobry?

Bobry odżywiają się łykiem drzew i krzewów. Zjadają też rośliny zielne oraz trzcinę.

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

          Bóbr europejski: Na świat przychodzą młode bobry.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia
© medianauka.pl, 2014-01-08, RODZ-96 
Polecamy w naszym sklepie

Kubek zwierzęta świata
Kolorowe skarpetki urodzinowe
Zoologia ssaki
Puzzle 1000 Ssaki
Pakiet Zwierzęta Polski - Rośliny Polski
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.