Czy tylko nietoperze używają echolokacji?

Echolokacja jest to zdolność do określania położenia obiektów w przestrzeni na podstawie echa akustycznego. Powszechnie wiadomo, że niemalże wszystkie nietoperze w ten sposób potrafią określać dystans, jaki dzieli ich od przeszkód, a nawet ich kształt i wielkość. Czy tylko nietoperze "widzą w ciemności" w ten sposób?

U nietoperzy mechanizm ten zbadano najwcześniej. Jednak dość szybko okazało się, że nie tylko one korzystają z echolokacji. Korzystają z niej także delfiny, chociaż emitują one z inne częstotliwości dźwięków.

Echolokacja
© creativenature.nl - stock.adobe.com

Nie każdy wie, że wiele ryjówek, ssaków owadożernych, obecnych także w Polsce, również korzysta z echolokacji w orientowaniu się w swoim środowisku życia.

Wśród ssaków zatem znajdziemy zwierzęta w powietrzu, wodzie i pod ziemią, które dzięki rejestrowaniu i interpretowaniu echa emitowanych dźwięków potrafią unikać wrogów, przeszkód i zdobywać pokarm w zupełnych ciemnościach lub w mętnej wodzie.

A co z ptakami? Tutaj echolokacja to wielka rzadkość. Tylko nieliczne ptaki korzystają z echolokacji. Są to niektóre jerzyki (salangany) i tłuszczak - jedyny przedstawiciel rzędu tłuszczaków z Ameryki Południowej, gnieżdżący się w jaskiniach i odżywiający się wyłącznie owocami. Co ciekawe, ptaki wykorzystują zakres słyszalny dźwięków do echolokacji.

Warto dodać, że niektóre ryby korzystają ze zjawiska podobnego do echolokacji, używając do tego celu narządów, wytwarzających impulsy elektryczne. To tak zwana elektrolokacja.
Ostatnio opublikowane w Pytajniku

Czy ptaki się kąpią?
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
Krokodyle łzy - czy krokodyl płacze?
Czy krokodyle płaczą? Co to znaczy wylewać krokodyle łzy? Co to wszystko ma wspólnego ze szczerością?
Indyki — czego o nich nie wiecie?
Indyki są znane przede wszystkim jako ptaki hodowlane. Czy można je spotkać w naturze?
Zobacz więcej
Przeglądaj wszystkie artykuły dotyczące ciekawostek ze świata nauki.

Zobacz też

Ryjówkowate


Rodzina
Ryjówkowate (Soricidae)

Jerzykowate


Rodzina
Jerzykowate (Apodidae)

Tłuszczaki


Rodzina
Tłuszczaki (Steatornithidae)

Echolokacja


Echolokacja jest to system, zdolność do określania położenia obiektów w przestrzeni na podstawie echa akustycznego, czyli wysyłania impulsów dźwiękowych i odbieraniu ich po odbiciu od przeszkody.

Drgania i fale


Drgania i fale


© medianauka.pl, 2021-10-10, A-4190Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.