Ryjówkowate

Ryjówkowate (Soricidae) to rodzina ssaków, która liczy dziś około 415 gatunków. W Polsce żyje 9 gatunków z tej rodziny ssaków. Są pożyteczne ze względu na tępienie owadzich szkodników.

Są to zwierzęta niewielkich rozmiarów, należy do nich najmniejszy współczesny ssak (ryjówka etruska). Ryjówkowate mają małe oczy, pyszczek w kształcie ryjka, który jest zwykle ruchliwy. Futerko pokrywa całe ciało, jest aksamitne, szaro-brunatne.

Występowanie i środowisko

Żyją na wszystkich kontynentach oprócz Australii i Ameryki Południowej. Zajmują środowiska wodne, podwodne, ziemne.

Tryb życia i zachowanie

Niektóre gatunki posługują się echolokacją. Żyją samotnie i krótko (1,5 roku). Nie zapadają w sen zimowy. Są bardzo aktywne i mają szybką przemianę materii. Nadmiar pożywienia ukrywają i bronią go. Ryjówki są samotnikami.

Morfologia i anatomia

Mają gruczoły zapachowe wydzielające cuchnący zapach. Para dolnych siekaczy jest skierowana do przodu. Niektóre gatunki wraz ze śliną wydzielają jad.

Rozmnażanie

Okres rozrodczy jest bardzo krótki i tylko w tym okresie ryjówkowate łączą się na krótko w pary. Od 3 do 8 młodych rodzi się po 3 tygodniach od zapłodnienia w budowanych pod ziemią gniazdach. Samica jest bardzo opiekuńcza. Matka i młode poruszają się gęsiego. Samice rodzą młode 2-3 razy w roku.

Pożywienie

Odżywiają się głównie bezkręgowcami, roślinami, w tym owadami, nasionami, owocami, zjadają też padlinę. Polują także na kręgowce (żaby, ryby). Szybko giną bez pokarmu. Muszą jeść co 2-3 godziny. Zjadają dziennie ilość pokarmu równoważną 70-130 % masy ich ciała.

Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danej rodziny. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie wymienione gatunki rodziny)

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rodziny)

Struktura zagrożenia wymarciem PL
(wszystkie wymienione polskie gatunki rodziny)


Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.

Ciekawostki

Ryjówka etruska (Suncus etruscus) to najmniejszy ssak świata. Ciało bez ogona ma zaledwie 35 mm długości, a z ogonem 48 mm. Waży zaledwie 2 gramy!

Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny. Kliknij nazwę gatunkową, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Inne gatunki

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

     Trwa ruja u ryjówki aksamitnej.
       Okres rozrodu ryjówki malutkiej (ze szczytem w czerwcu).
      Okres rozrodczy rzęsorka mniejszego.
     Trwa okres rozrodczy u rzęsorka rzeczka.
    Okres rozrodczy zębiełka białawego.
     Okres rozrodczy zębiełka karliczka.


Powiązane quizy

Ssaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
19.48 / 64.93%
2024-01-20



Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN — Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska-Jurgiel, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz — Polskie nazewnictwo ssaków świata, 978-83-88147-15-9, Muzeum i Instytut Zoologii PAN 2015
  • Praca zbiorowa — Encyklopedia zwierząt Ssaki, ISBN 83-85-85152-05-9, Elipsa 1991
  • Alfred Brehm — Życie zwierząt. Ssaki, PWN 1963

Czy tylko nietoperze używają echolokacji?
Echolokacja jest to zdolność do określania położenia obiektów w przestrzeni na podstawie echa akustycznego. Czy tylko nietoperze widzą w ciemności w ten sposób?
Czy istnieją jadowite ssaki?
Każdy wie o jadowitych wężach, skorpionach, pająkach, żabach, rybach, owadach. A co z ssakami? Czy ssaki bywają jadowite i czy ich jad jest niebezpieczny dla człowieka?
Ile śpią ssaki?
Ssaki potrafią przesypiać w głębokim śnie naprawdę długi okres czasu. Jakie ssaki śpią najdłużej, a które nie potrzebują zbyt wiele snu?
Najmniejszy ssak
Jakie ssaki osiągają najmniejsze rozmiary na świecie, a jakie w Polsce? Gdzie można je spotkać?
Największy ssak
Który z saków jest największy na świecie, a który w Polsce? Czy w historii żyły większe ssaki niż obecnie? Czy są to ssaki wodne czy lądowe?
Jak dużo jedzą zwierzęta?
Czy tylko człowiek bywa obżartuchem? Czy w świecie zwierząt również można znaleźć łakomczuchów? Ile pokarmu zjadają różne zwierzęta?

© medianauka.pl, 2014-01-08, RODZ-107
Data aktualizacji artykułu: 2022-08-21



©® Media Nauka 2008-2023 r.