Dennikowate

Dennikowate (Liparidae) to rodzina ryb kostnoszkieletowych z rzędu skorpenokształtnych, do której zaliczamy około 360[1] gatunków w 30 rodzajach.

Ciało wydłużone, zwężające się ku tyłowi, głowa duża. Płetwa grzbietowa jedna, dość długa. Długa jest też płetwa odbytowa. Płetwa ogonowa mała. Płetwy piersiowe duże. Na bezłuskiej skórze często występują niewielkie kolce, brak narośli. Gatunki, które nie żyją przy dnie przyssawkę mają przekształcone w nitkowate twory.

Występowanie i środowisko

Większość gatunków żyje w głębinach mórz całego świata. Największe zróżnicowanie gatunków występuje w wodach zimnych.

Tryb życia i zachowanie

Prowadzą najczęściej denny tryb życia.

Morfologia i anatomia

Nie posiadają pęcherza pławnego. Płetwy brzuszne są przekształcone u większości gatunków w przyssawkę brzuszną. Skóra pokryta jest śluzem. Długość ciała wynosi od 5 do 77 cm. Ciężar wynosi do 11 kg.

Rozmnażanie

W złożeniu jest niewiele jaj. Cześć gatunków inkubuje je w paszczy, część składa jaja w krabach, małżach itp. Ryby z rodzaju Careproctus składają ikrę pod pancerzami krabów.

Pożywienie

Polują na denne bezkręgowce, rzadziej na inne ryby.

Ciekawostki

Ryby z tej rodziny (Pseudoliparis amblystomopsis) zanotowano na głębokości 7700 m. Żadnej innej ryby nie zanotowano na większej głębokości.


Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny:


Inne gatunkiPrzypisy

  1. Joanna Grabowska, Michał Grabowski - Ilustrowana encyklopedia ryb Polski - Atlas, 978-83-7705-827-5, Fenix 2015

Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN — Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Krystyna Kowalska, Jan Maciej Rembiszewski, Halina Rolik — Mały Słownik Zoologiczny - Ryby, ISBN 83-214-0134, Wiedza Powszechna 1980
  • Joanna Grabowska, Michał Grabowski — Ilustrowana encyklopedia ryb Polski - Atlas, 978-83-7705-827-5, Fenix 2015
  • red. Dr John R. Paxton, Dr William N. Eschmeyer — Encyklopedia Zwierząt - Ryby, ISBN 83-85152-50-4, Elipsa 1994

Elektryczne ryby
Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?
Latające ryby
Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?
Jadowite ryby
Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata
Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?

© medianauka.pl, 2019-06-29, RODZ-998Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.