Drętwy, drętwokształtne

Drętwy, drętwokształtne (Torpediniformes) to rząd ryb chrzęstnoszkieletowych, do którego zaliczamy 4 rodziny z 43 gatunkami.

Atlas

Wykaz wszystkich opublikowanych artykułów tematycznych, opisujących rodziny z wybranego rzędu. Ciemniejsze kafelki oznaczają ważniejsze, bardziej znane rodziny.

Filtry

Użyj poszczególnych filtrów, aby ustalić odpowiednią kolejność wyświetlania rodzin.

Sortuj według:
Ukryj obce rodziny
Ukryj polskie rodziny


Drętwowate

Torpedinidae


Liczba gatunków: 17
Liczba gatunków w Polsce: nie występują


Inne rodziny

Występowanie i środowisko

Występują w ciepłych morzach na całym świecie. Przebywają zwykle przy dnie na płyciznach i dużych głębokościach (nawet 1000 m).

Tryb życia i zachowanie

Są mało ruchliwe i pływają powoli. Większość gatunków porusza się za pomocą falującego ruchu ogona. Gatunki z małym ogonem poruszają się więc wolno. Drętwy oczekują na swoje ofiary zagrzebane w dnie morskim. Paraliżują je impulsami elektrycznymi.


Morfologia i anatomia

Zwykle jaskrawo ubarwione ciało tych ryb jest mocno spłaszczone grzbietowo-brzusznie. Ryby te mają narządy elektryczne, które potrafią wytwarzać impulsy o dużym napięciu elektrycznym (około 300 V). Narządy te znajdują się na dysku za oczami. Drętwy dorastają do 2 m długości i 100 kg ciężaru.

Rozmnażanie

Są to ryby jajożyworodne.

Pożywienie

Polują na bezkręgowce i małe ryby.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.

Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danego rzędu. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie wymienione gatunki rzędu)

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rzędu)

Struktura zagrożenia wymarciem PL
(wszystkie wymienione polskie gatunki rzędu)


Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.

Ciekawostki

Drętwy są zdolne porazić śmiertelnie nawet człowieka.

Starożytni Rzymianie stosowali okłady z małych okazów drętw na bolące kończyny i głowy. Metoda była uważana za skuteczną.

Pokaż tylko bieżące wydarzenia

© medianauka.pl, 2016-07-03, RZAD-126
Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.