Drętwy, drętwokształtne

Drętwy, drętwokształtne (Torpediniformes) to rząd ryb chrzęstnoszkieletowych, do którego zaliczamy 4 rodziny z 43 gatunkami.

Gatunki

Wykaz wszystkich opublikowanych artykułów tematycznych.

Drętwa, drętwa pawikDrętwa, drętwa pawik

Torpedo torpedo

Drętwa, drętwa pawik (Torpedo torpedo) to ryba z rodziny drętwowatych, mająca spłaszczone ciało grzbietowo-brzusznie. Z wierzchu drętwa ma marmurkowy wzór z pięknymi pięcioma niebieskawymi okami z żółtą obwódką.Występowanie i środowisko

Występują w ciepłych morzach na całym świecie. Przebywają zwykle przy dnie na płyciznach i dużych głębokościach (nawet 1000 m).

Tryb życia i zachowanie

Są mało ruchliwe i pływają powoli. Większość gatunków porusza się za pomocą falującego ruchu ogona. Gatunki z małym ogonem poruszają się więc wolno. Drętwy oczekują na swoje ofiary zagrzebane w dnie morskim. Paraliżują je impulsami elektrycznymi.

Morfologia i anatomia

Zwykle jaskrawo ubarwione ciało tych ryb jest mocno spłaszczone grzbietowo-brzusznie. Ryby te mają narządy elektryczne, które potrafią wytwarzać impulsy o dużym napięciu elektrycznym (około 300 V). Narządy te znajdują się na dysku za oczami. Drętwy dorastają do 2 m długości i 100 kg ciężaru.

Rozmnażanie

Są to ryby jajożyworodne.

Pożywienie

Polują na bezkręgowce i małe ryby.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.

Ciekawostki

Drętwy są zdolne porazić śmiertelnie nawet człowieka.

Starożytni Rzymianie stosowali okłady z małych okazów drętw na bolące kończyny i głowy. Metoda była uważana za skuteczną.

Zdjęcia - galeria


© Media Nauka, 2016-07-03, ART-RZAD126
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2018 r.