Drętwowate
Drętwowate (Torpedinidae) to rodzina ryb chrzęstnoszkieletowych z rzędu drętwokształtnych, do której zaliczamy około 17 gatunków.
Wygląd
Mają jaskrawe ubarwienie, często z jaskrawymi plamami. Ciało spłaszczone grzbietowo-brzusznie, dyskowate.
Gatunki
To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.

Torpedo marmorata
Drętwa pstra, drętwa europejska (Torpedo marmorata) to gatunek ryby chrzęstnoszkieletowej z rodziny drętwowatych. Ubarwienie, zmienne, brązowe w czarne plamki, czasem z marmurkowym deseniem. Spód białawy.

Torpedo torpedo
Drętwa, drętwa pawik (Torpedo torpedo) to ryba z rodziny drętwowatych, mająca spłaszczone ciało grzbietowo-brzusznie. Z wierzchu drętwa ma marmurkowy wzór z pięknymi pięcioma niebieskawymi okami z żółtą obwódką.
Zdjęcia - galeria
Galeria ta zawiera zdjęcia gatunków opisywanych w tym artykule. Więcej zdjęć można zwykle znaleźć w artykułach, opisujących poszczególne rodzaje i gatunki.


Inne gatunki
- Tetronarce californica
- Tetronarce formosa
- Tetronarce nobiliana
- Tetronarce puelcha
- Tetronarce tokionis
- Tetronarce tremens
- Torpedo adenensis
- Torpedo andersoni
- Torpedo bauchotae
- Torpedo fuscomaculata
- Torpedo mackayana
- Torpedo microdiscus
- Torpedo panthera
- Torpedo sinuspersici
- Torpedo suessii
Występowanie i środowisko
Występują we wszystkich ciepłych morzach świata, zazwyczaj w strefie przybrzeżnej.
Tryb życia i zachowanie
Prowadzą denny tryb życia. To powolne ryby, słabo pływające.
Morfologia i anatomia
Pomiędzy płetwami a głową ryby te mają fasolowate organy, które mogą wytwarzać prąd elektryczny o napięciu 220 V. Długość ciała wynosi do 2 m, a ciężar nawet 100 kg.
Rozmnażanie
Ryby z tej rodziny są jajożyworodne.
Pożywienie
Polują na skorupiaki, mięczaki i inne bezkręgowce, a także drobne ryby.
Ciekawostki
Ryby te wytwarzają tak silny prąd, że mogą śmiertelnie porazić człowieka!
W starożytnym Rzymie okłady z małych drętw były stosowane na bóle głowy i kończyn oraz na artretyzm, zresztą z powodzeniem!
Jadowite ryby

Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata

Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?
© medianauka.pl, 2019-06-22, RODZ-1010