Falanrukowate

Falanrukowate (Eupleridae) to rodzina ssaków z rzędu drapieżnych, wyłoniona niedawno z rodziny wiwerowatych. Do rodziny zaliczamy falanruki i galidie, łącznie 10 gatunków.

Wygląd

Mają wydłużone ciało, ostry pysk, zwykle puszysty ogon, są stopochodne, a koniczyny mają po 5 palców, zaopatrzonych w pazury.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Fossa madagaskarskaFossa madagaskarska

Cryptoprocta ferox

Fossa madagaskarska to drapieżnik z rodziny falanrukowatych, jest naturalnym wrogiem lemurów. Gdy przebywa w małych grupach może być niebezpieczna dla człowieka. To największy drapieżnik Madagaskaru.


Galidia kasztanowataGalidia kasztanowata

Galidia elegans

Galidia kasztanowata (Galidia elegans) to gatunek ssaka z rodziny falanrukowatych. Ubarwienie brązowe. Ogon prążkowany w brązowe i czarne pierścienie.

Inne gatunki

  • Cryptoprocta spelea
  • Eupleres goudotii
  • Fossa fossana
  • Galidictis fasciata
  • Galidictis grandidieri
  • Mungotictis decemlineata
  • Salanoia concolor
  • salanoja szerokostopa (Salanoia durelli)

Występowanie i środowisko

Ssaki te występują wyłącznie na Madagaskarze.
Jak dużo jedzą zwierzęta?

Jak dużo jedzą zwierzęta?

Czy tylko człowiek bywa obżartuchem? Czy w świecie zwierząt również można znaleźć łakomczuchów? Ile pokarmu zjadają różne zwierzęta?


© medianauka.pl, 2019-11-05, RODZ-1511

Polecamy w naszym sklepie

Kolorowe skarpetki Miasto
Montessori - Zwierzęta
Zoologia ssaki
Kolorowe skarpetki Kostka
Leniwce Puzzle
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2022 r.