
Fiołek trójbarwny
Fiołek trójbarwny, bratek trójbarwny (Viola tricolor) to gatunek pospolitej rośliny jednorocznej lub dwuletniej z rodziny fiołkowatych. To przodek fiołka ogrodowego. Fiołek ten jest wskaźnikiem gleby kwaśnej. To jednocześnie pospolity ogrodowy chwast.
Występowanie i środowisko PL
Fiołek trójbarwny występuje w Europie i Azji. Jest obecny także w Ameryce Północnej. W Polsce jest pospolity na terenie całego kraju. Rośnie na łąkach, polach, w ogrodach, przy drogach. Lubi gleby kwaśne, suche, piaszczyste, ubogie.
Kwitnie w okresie od kwietnia do września.
Morfologia i anatomia
Osiąga wysokość 10-40 cm.
Łodyga jest podnosząca się, rozgałęziona.
Liście są lancetowate lub eliptyczne w górnej części, sercowate w dolnej części łodygi. U nasady ogonka znajdują się dość dużych rozmiarów przylistki z bocznymi łatkami, pierzasto wcinane.
Kwiaty osiągają średnicę 24 mm. Najczęściej dwa górne płatki są fioletowe, reszta żółta. Czasem fioletowe są także boczne płatki, a bardzo rzadko wszystkie płatki są fioletowe. Ostroga jest zielono-fioletowa
Owoc to torebka.
Nasiona drobne, żółtawe, z elajosomem.
Rozmnażanie
W rozsiewaniu nasion biorą udział mrówki.
Ochrona i zagrożenia
Nie wymaga ochrony.
Zdjęcia - galeria
Zbiory i zastosowanie
Surowiec zielarski stanowi ziele. Bywał stosowany w stanach zapalnych nerek i dróg moczowych, w tym przy kamicy moczowej w postaci naparów i odwarów. Odwary były stosowane w kuracjach uszczelniania naczyń krwionośnych. Ma także zastosowanie w schorzeniach skóry, w tym przy trądziku.
© medianauka.pl, 2018-09-05, GAT-5570 OpisKalendarz przyrody
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ● ● ● ● ● ● Kwitnie fiołek trójbarwny.
Parametry



roślina zielna jednoroczna
roślina zielna dwuletnia
nasłonecznione
łąkowe
synantropijne