PL

Foka pospolita, pies morski

Foka pospolita, pies morski (Phoca vitulina) to ssak z rodziny fok o zmiennym ubarwieniu, najlepiej poznany gatunek z tej rodziny. Najczęściej kolor sierści - żółtoszary z szarymi lub brązowymi plamami na całym ciele. Brak małżowin usznych. Zwierzę to ma jednak znakomity słuch. Węch jest słaby.


Foka pospolita, pies morski(Phoca vitulina)
© visceralimage - Fotolia.com

Występowanie i środowisko

Północny Pacyfik po Japonię, północny Atlantyk aż po Nowy Jork i Portugalię. Liczna w zachodniej części Bałtyku, w Polsce można ją spotkać na wyspie Wolin. Gatunek ten unika otwartych mórz. Zamieszkuje wybrzeża Europy, Azji i Ameryki Północnej.

Tryb życia i zachowanie

Nie odbywa dalekich wędrówek. Lubi wychodzić na piaszczysty lub kamienisty brzeg. Gromadzi się w stada, liczące do kilkudziesięciu osobników. stado wypływa w morze nie dalej jak na odległość 15 km od brzegu. W głąb rzek potrafią wpłynąć na odległość 20-30 km.

W wodzie foka pospolita porusza się zwinnie. Jest płochliwa, ciekawska.

Morfologia i anatomia

Długość ciała - 200 cm (samce), 150-160 (samice). Ciężar ciała - 150 kg (samce), 105 kg (samice).

Pożywienie

Zjada ryby, rzadziej mięczaki. Upodobała sobie śledzie i ryby dorszowate.

Rozmnażanie

Ruja w Europie trwa od września do października. Ciąża trwa 10-11 miesięcy. Samica rodzi zwykle 1 młode w czerwcu lub lipcu i karmi je do 6 tygodni. Młode osiągają dojrzałość płciową po 3-4 latach życia. Samica rodzi na lądzie. Młode mają już docelowe owłosienie. Już po paru godzinach od narodzin młode wchodzą do wody.

Foki pospolite żyjące w Oceanie Spokojnym rodzą na lodzie z końcem zimy lub wczesną wiosną. Młode są pokryte białym futerkiem.

LC

Ochrona i zagrożenia

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Foka pospolita jest uważana za szkodnika, gdyż potrafi zjeść w ciągu roku 1800 kg ryb!

Ciekawostki

Czasem zapuszcza się daleko w górę rzek.


Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2013-01-05, GAT-269

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

ukryj/pokaż
Foka pospolita, pies morski
          

Trwa ruja u foki pospolitej w Europie.

          

Rodzą się młode foki pospolite (psy morskie).

Pokaż tylko bieżące wydarzenia

Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2018 r.