Biedronka azjatycka

Biedronka azjatycka, arlekin (Harmonia axyridis) to chrząszcz z rodziny biedronkowatych, który u nas jest gatunkiem inwazyjnym. Ubarwienie bardzo zmienne. Pokrywy skrzydłowe są żółte, pomarańczowe lub czerwone z czarnymi kropkami albo czarne z czerwonymi kropkami. Liczba kropek różna - od zera do aż 23. Mogą nie występować, być punktowe lub rozlane. Larwa tej biedronki charakteryzuje się kolcami na grzbiecie z dwoma rzędami brodawek w kolorze pomarańczy. Jak odróżnić nasze biedronki choćby siedmiokropkę i dwukropkę od biedronki azjatyckiej? Biedronka azjatycka ma bardziej wypukłą sylwetkę. Przedplecze i głowa są charakterystycznie ubarwione. Białe plamy są zwykle duże, rozlane po całym przedpleczu i głowie, zmienne. U siedmiokropki białe plamy występują na skraju przedplecza, a na głowie znajdują się dwie małe, białe kropki.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Biedronka azjatycka (Harmonia axyridis)

© Krzysztof Trawiński - medianauka.pl


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

W Europie i Ameryce Północnej jest to gatunek introdukowany do walki ze szkodnikami. Biedronka azjatycka pochodzi z południowo-wschodniej części Azji. Lubi przebywać na drzewach liściastych w środowisku zurbanizowanym, ale występuje także w wielu innych miejscach.

Tryb życia i zachowanie

Zimują osobniki dorosłe, chroniąc się w budynkach. Nierzadko tworzą grupy złożone z tysięcy osobników.

Morfologia i anatomia

Biedronka azjatycka dorasta do 8 mm długości ciała. W jej organizmie w płynach ustrojowych znajdują się mikrosporydia, czyli jednokomórkowe organizmy pasożytnicze, które bardzo negatywnie wpływają na inne gatunki biedronek. Hemolimfa zawiera także silny antybiotyk i białka o właściwościach antybakteryjnych.

Pożywienie

Biedronka azjatycka jest drapieżnikiem, zjada głównie mszyce.

Rozmnażanie

W ciągu roku mogą się pojawić 2 lub 3 pokolenia.

Ochrona i zagrożenia

To gatunek inwazyjny w Polsce. Jej ekspansja jest niebywale szybka. Nie wymaga ochrony.

Ciekawostki

W Polsce po raz pierwszy stwierdzono występowanie tego gatunku w roku 2006. Dziś biedronki azjatyckie spotkać w całym kraju.

Biedronka azjatycka potrafi ukąsić człowieka. Może w wyniku ukąszeń dochodzić do reakcji alergicznych.


Pokrewne gatunki owadów


Największy chrząszcz na świecie
Jaki chrząszcz jest uznawany za największego na świecie? Gdzie żyje i czy odbiega znacznie rozmiarami od krajowych gatunków?
Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?
Można się spotkać z przekonaniem, że w świecie zwierząt w Polsce wszystko już zostało zbadane. Czy rzeczywiście?
Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.


© medianauka.pl, 2018-05-27, GAT-1275




©® Media Nauka 2008-2023 r.