PL

Biedronka azjatycka

Biedronka azjatycka, arlekin (Harmonia axyridis) to chrząszcz z rodziny biedronkowatych, który u nas jest gatunkiem inwazyjnym. Ubarwienie bardzo zmienne. Pokrywy skrzydłowe są żółte, pomarańczowe lub czerwone z czarnymi kropkami albo czarne z czerwonymi kropkami. Liczba kropek różna - od zera do aż 23. Mogą nie występować, być punktowe lub rozlane. Larwa tej biedronki charakteryzuje się kolcami na grzbiecie z dwoma rzędami brodawek w kolorze pomarańczy. Jak odróżnić nasze biedronki choćby siedmiokropkę i dwukropkę od biedronki azjatyckiej? Biedronka azjatycka ma bardziej wypukłą sylwetkę. Przedplecze i głowa są charakterystycznie ubarwione. Białe plamy są zwykle duże, rozlane po całym przedpleczu i głowie, zmienne. U siedmiokropki białe plamy występują na skraju przedplecza, a na głowie znajdują się dwie małe, białe kropki.


Biedronka azjatycka(Harmonia axyridis)
© Krzysztof Trawiński - medianauka.pl

Występowanie i środowisko

W Europie i Ameryce Północnej jest to gatunek introdukowany do walki ze szkodnikami. Biedronka azjatycka pochodzi z południowo-wschodniej części Azji. Lubi przebywać na drzewach liściastych w środowisku zurbanizowanym, ale występuje także w wielu innych miejscach.

Tryb życia i zachowanie

Zimują osobniki dorosłe, chroniąc się w budynkach. Nierzadko tworzą grupy złożone z tysięcy osobników.

Morfologia i anatomia

Biedronka azjatycka dorasta do 8 mm długości ciała. W jej organizmie w płynach ustrojowych znajdują się mikrosporydia, czyli jednokomórkowe organizmy pasożytnicze, które bardzo negatywnie wpływają na inne gatunki biedronek. Hemolimfa zawiera także silny antybiotyk i białka o właściwościach antybakteryjnych.

Pożywienie

Biedronka azjatycka jest drapieżnikiem, zjada głównie mszyce.

Rozmnażanie

W ciągu roku mogą się pojawić 2 lub 3 pokolenia.

Ochrona i zagrożenia

To gatunek inwazyjny w Polsce. Jej ekspansja jest niebywale szybka. Nie wymaga ochrony.

Ciekawostki

W Polsce po raz pierwszy stwierdzono występowanie tego gatunku w roku 2006. Dziś biedronki azjatyckie spotkać w całym kraju.

Biedronka azjatycka potrafi ukąsić człowieka. Może w wyniku ukąszeń dochodzić do reakcji alergicznych.


Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2018-05-27, GAT-1275
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2018 r.