PL

Biedronka siedmiokropka

Biedronka siedmiokropka (Coccinella septempunctata) to owad z rodziny biedronkowatych o półkolistym ciele. Pokrywy skrzydeł czerwone, a na nich znajduje się siedem czarnych kropek. Larwa ma charakterystyczny wydłużony, pełen wyrostków kształt, jest szara z żółtymi plamami. Druga para skrzydeł jest błoniasta. Czułki są małe i nitkowate. To najpospolitszy chrząszcz z biedronkowatych w Europie.


Biedronka siedmiokropka (Coccinella septempunctata)
© Krzysztof Trawiński - medianauka.pl

Występowanie i środowisko

To dość pospolity owad w naszym kraju. Występuje w wielu lądowych środowiskach, wszędzie tam, gdzie znajduje pożywienie.

Tryb życia i zachowanie

Nie jest to owad płochliwy. Posiada zdolność lotu, ale lot nie jest wytrwały. Zimują osobniki dorosłe. Postać dorosłą biedronki można spotkać przez cały rok.

Pożywienie

Zarówno larwa jak i owad dorosły odżywia się mszycami, choć nie wszystkich gatunków. Larwa potrafi zjeść 600 mszyc podczas swojego życia, owad dorosły zjada dziennie tyle ile waży. Biedronka może przyjmować także inne pokarmy, takie jak nektar, spadź i pyłek.

Rozmnażanie

Samice składają jaja wiosną na spodzie liści. Larwy prowadzą wolny tryb życia. Na ogół w ciągu roku pojawia się jedno pokolenie, rzadziej dwa.

Ochrona i zagrożenia

Nie jest to gatunek zagrożony wyginięciem.

Ciekawostki

Sama biedronka jest trująca, nie jest więc atakowana przez inne owady i ptaki. Trucizny gromadzi także dzięki zjadaniu mszyc, które kumulują w swoich ciałach toksyny pochodzące z roślin.

Biedronka w bronie własnej wydziela kropelki krwi (jest to tak zwana reakcja krwawienia), które wydzielają specyficzny, odstraszający zapach.


Zdjęcia - galeria

Filmy


© medianauka.pl, 2015-02-05, GAT-689


Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2019 r.