Biedronka siedmiokropka

Biedronka siedmiokropka (Coccinella septempunctata) to owad z rodziny biedronkowatych o półkolistym ciele. Pokrywy skrzydeł czerwone, a na nich znajduje się siedem czarnych kropek. Larwa ma charakterystyczny wydłużony, pełen wyrostków kształt, jest szara z żółtymi plamami. Druga para skrzydeł jest błoniasta. Czułki są małe i nitkowate. To najpospolitszy chrząszcz z biedronkowatych w Europie.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Biedronka siedmiokropka (Coccinella septempunctata)

© Krzysztof Trawiński - medianauka.pl


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

To dość pospolity owad w naszym kraju. Występuje w wielu lądowych środowiskach, wszędzie tam, gdzie znajduje pożywienie.

Tryb życia i zachowanie

Nie jest to owad płochliwy. Posiada zdolność lotu, ale lot nie jest wytrwały. Zimują osobniki dorosłe. Postać dorosłą biedronki można spotkać przez cały rok.

Pożywienie

Zarówno larwa jak i owad dorosły odżywia się mszycami, choć nie wszystkich gatunków. Larwa potrafi zjeść 600 mszyc podczas swojego życia, owad dorosły zjada dziennie tyle ile waży. Biedronka może przyjmować także inne pokarmy, takie jak nektar, spadź i pyłek.

Rozmnażanie

Samice składają jaja wiosną na spodzie liści. Larwy prowadzą wolny tryb życia. Na ogół w ciągu roku pojawia się jedno pokolenie, rzadziej dwa.

Ochrona i zagrożenia

Nie jest to gatunek zagrożony wyginięciem.

Ciekawostki

Sama biedronka jest trująca, nie jest więc atakowana przez inne owady i ptaki. Trucizny gromadzi także dzięki zjadaniu mszyc, które kumulują w swoich ciałach toksyny pochodzące z roślin.

Biedronka w bronie własnej wydziela kropelki krwi (jest to tak zwana reakcja krwawienia), które wydzielają specyficzny, odstraszający zapach.


Filmy


Pokrewne gatunki owadów


Największy chrząszcz na świecie
Jaki chrząszcz jest uznawany za największego na świecie? Gdzie żyje i czy odbiega znacznie rozmiarami od krajowych gatunków?
Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?
Można się spotkać z przekonaniem, że w świecie zwierząt w Polsce wszystko już zostało zbadane. Czy rzeczywiście?
Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.


© medianauka.pl, 2015-02-05, GAT-689
©® Media Nauka 2008-2023 r.