Biedronka siedmiokropka
© Krzysztof Trawiński - medianauka.pl
Biedronka siedmiokropka (Coccinella septempunctata) to owad z rodziny biedronkowatych o półkolistym ciele. Pokrywy skrzydeł czerwone, a na nich znajduje się siedem czarnych kropek. Larwa ma charakterystyczny wydłużony, pełen wyrostków kształt, jest szara z żółtymi plamami. Druga para skrzydeł jest błoniasta. Czułki są małe i nitkowate. To najpospolitszy chrząszcz z biedronkowatych w Europie.
Występowanie i środowisko PL
To dość pospolity owad w naszym kraju. Występuje w wielu lądowych środowiskach, wszędzie tam, gdzie znajduje pożywienie.
Tryb życia i zachowanie
Nie jest to owad płochliwy. Posiada zdolność lotu, ale lot nie jest wytrwały. Zimują osobniki dorosłe. Postać dorosłą biedronki można spotkać przez cały rok.
Pożywienie
Zarówno larwa jak i owad dorosły odżywia się mszycami, choć nie wszystkich gatunków. Larwa potrafi zjeść 600 mszyc podczas swojego życia, owad dorosły zjada dziennie tyle ile waży. Biedronka może przyjmować także inne pokarmy, takie jak nektar, spadź i pyłek.
Rozmnażanie
Samice składają jaja wiosną na spodzie liści. Larwy prowadzą wolny tryb życia. Na ogół w ciągu roku pojawia się jedno pokolenie, rzadziej dwa.
Ochrona i zagrożenia
Nie jest to gatunek zagrożony wyginięciem.
Ciekawostki
Sama biedronka jest trująca, nie jest więc atakowana przez inne owady i ptaki. Trucizny gromadzi także dzięki zjadaniu mszyc, które kumulują w swoich ciałach toksyny pochodzące z roślin.
Biedronka w bronie własnej wydziela kropelki krwi (jest to tak zwana reakcja krwawienia), które wydzielają specyficzny, odstraszający zapach.
Pokrewne gatunki owadów
- Calvia quatuordecimguttata
- Hippodamia variegata
- Coccidula rufa
- biedronka azjatycka (Harmonia axyridis)
- biedronka dwukropka (Adalia bipunctata)
- biedronka dziesięciokropka (Adalia decempunctata)
- biedronka łąkowa (Coccinula quatuordecimpustulata)
- biedronka mączniakówka (Thea vigintiduopunctata)
- biedronka oczatka (Anatis ocellata)
- czerwonka trzynastokropkowa (Hippodamia tredecimpunctata)
- gałecznik czteroplamek (Brumus quadripustulatus, Exochomus quadripustulatus)
© medianauka.pl, 2015-02-05, GAT-689