Łątka dzieweczka

Łątka dzieweczka (Coenagrion puella) to pospolita u nas ważka z rodziny łątkowatych. Samiec jest niebiesko-zielony, przy czym dwa pierwsze segmenty odwłoka są niebieskie. Na pierwszym segmencie widoczna jest czarna plama w kształcie litery "U" lub podkowy. Następne trzy segmenty kończą się czarną przepaską i mają ciemne kreski po bokach. Na końcu odwłoka występują u góry krótkie przydatki analne oraz dłuższe dolne. Samica jest zielonkawa (czasem niebieskawa), a jej odwłok z wierzchu jest ciemny. Larwa ma wąskie skrzelotchawki. Z tyłu głowy znajdują się ciemne plamki.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Łątka dzieweczka (Coenagrion puella)

© als - Fotolia.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

Obecna w całym kraju. Preferuje zbiorniki wody stojącej, zarośnięte roślinnością wodną. Występuje też nad wolnymi ciekami, ale rzadko.

Tryb życia i zachowanie

Zimuje postać larwalna w końcowym stadium rozwoju. Postać dorosła świetnie lata. W polowaniu ważki kierują się wzrokiem.

Pożywienie

Zarówno larwy jak i osobniki dorosłe są drapieżnikami.

Rozmnażanie

Jaja często są składane masowo przez wiele par. Samiec za pomocą przydatków analnych przyczepia się do przedtułowia samicy i pozostaje w takiej pozycji także po kopulacji podczas składania jaj.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

Brak danych.



Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

       Okres występowania postaci imago ważki łątki dzieweczki.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki owadów


Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.


© medianauka.pl, 2015-07-04, GAT-880




©® Media Nauka 2008-2023 r.