Trzmiel gajowy

Trzmiel gajowy (Bombus lucorum) to bardzo podobny do trzmiela ziemnego owad z rodziny pszczołowatych o krępej budowie ciała, pokryty gęsto włosiem. Na ciele występują żółte i białawe paski. W odróżnieniu od trzmiela ziemnego ma cytrynowożółtą przepaskę, która kończy się u nasady skrzydeł. Czułki cienkie, nitkowate.

Długość: 18-21 mm (matka), 9-16 mm (robotnica), 14-16 mm (samiec)

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Trzmiel gajowy (Bombus lucorum)

© Krzysztof Trawiński - medianauka.pl


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

Zamieszkuje Europę i Azję oraz Amerykę Północną. To trzmiel polan, zagajników, skrajów lasów. W Polsce występuje na terenie całego kraju.

Tryb życia i zachowanie

Gnieździ się w ziemi. Do gniazda prowadzi krótki tunel. Rodzina tego gatunku może być bardzo liczna. Nie jest tak bardzo agresywna. Kolonia jest jednosezonowa.

Pożywienie

Bardzo lubi wrzos zwyczajny, wierzbówkę kiprzycę, malinę i borówki.

Rozmnażanie

Samica matka zakłada wczesną wiosną podziemne gniazdo, wyścielane mchem. Buduje komórkę z wosku, do której składa jaja i napełnia ją pyłkiem. Pyłkiem napełnia także sąsiednią komórkę jako formę zapasu pokarmu. Z jaj po kilku dniach wylęgają się larwy, które po 8-10 dniach przędą kokony. Po 2-3 tygodniach wychodzą z nich pierwsze robotnice. Dalej to one rozbudowują gniazdo. Samce pojawiają się pod koniec sierpnia lub we wrześniu.

Ochrona i zagrożenia

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. W Polsce jest to gatunek chroniony.

Ciekawostki

Pasożytem gniazdowym tego gatunku jest trzmielec gajowy. Podrzuca on swoje potomstwo do gniazda trzmiela gajowego w celu wychowania potomstwa.


Pokrewne gatunki owadów


Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?
Można się spotkać z przekonaniem, że w świecie zwierząt w Polsce wszystko już zostało zbadane. Czy rzeczywiście?
Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.


© medianauka.pl, 2015-07-02, GAT-876




©® Media Nauka 2008-2023 r.