Trzmiel ziemny

Trzmiel ziemny (Bombus terrestris) to pospolita krajowa błonkówka. Ciało pękate, pokryte włoskami w kolorze czarnym z pomarańczową przepaską na przedzie tułowia i na drugim pierścieniu odwłoka. Dwa ostatnie segmenty odwłoka mają białe owłosienie. Odróżnienie tego gatunku od innych trzmieli jest niezwykle trudne. Specjaliści odróżniają gatunki po przydatkach płciowych samców, które mają różną budowę u różnych gatunków.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Trzmiel ziemny (Bombus terrestris)

© Eric Isselée -Fotolia.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

To owad Europy, Azji i północnej części Afryki. Zasiedla głównie otwarte tereny różnego rodzaju. Trzmiel ziemny występuje także w lasach.

Tryb życia i zachowanie

Okres lotu osobników dorosłych trwa od marca do października. Tworzy duże społeczności, liczące sobie nawet 600 osobników.

Morfologia i anatomia

Osiąga długość ciała do 2 cm (królowa), 1,7 cm (robotnica), 1,6 cm (samiec). Rysek osiąga długość 8 mm.

Pożywienie

Trzmiele ziemne odżywiają się pyłkiem i nektarem kwiatowym.

Rozmnażanie

Trzmiel ziemny zakłada gniazda najczęściej w ziemi, zwykle w norach opuszczonych przez gryzonie. Gniazdo ma bezładną budowę, komórki z wosku są chaotycznie rozmieszczone. Zapłodnienie królowej następuje jesienią. Królowa zimuje i zakłada nowe królestwo wiosną. Samce powstają z jaj niezapłodnionych.

Ochrona i zagrożenia

To dość pospolity trzmiel w naszym kraju. Jest jednak objęty ochroną częściową. Pełni ważną rolę w zapylaniu roślin. Liczebność tego owada spada.

Ciekawostki

Spośród wszystkich krajowych trzmieli, ten tworzy największe grupy społeczne. Rój może sobie liczyć nawet 600 osobników.

Pytania

Pytania

Czy trzmiel ziemny żądli?

Trzmiel żądli niezwykle rzadko, tylko w swojej obronie, gdy na przykład przypadkowo go nadepniemy. Użądlenie trzmiela jest bolesne.

Czy trzmiel to bąk?

Bąk to potoczna nazwa trzmiela. W rzeczywistości bąk to muchówka. Najbardziej znany jest chyba bąk bydlęcy.

Czy prowadzi się hodowle trzmiela ziemnego?

Tak.
Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

    Okres lotu trzmiela ziemnego.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki owadów


Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?


Można się spotkać z przekonaniem, że w świecie zwierząt w Polsce wszystko już zostało zbadane. Czy rzeczywiście?

Jak szybko latają owady?


Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.


© medianauka.pl, 2018-08-27, GAT-1536
©® Media Nauka 2008-2023 r.