logo

Trzmiel rudy

Trzmiel rudy (Bombus pascuorum) to przedstawiciel rodziny pszczołowatych o rudym lub żółtawym tułowiu i szaro-rudym odwłoku. Pośrodku rudego tułowia znajduje się domieszka czarnych włosów. Ciało, jak wszystkie nasze trzmiele, ma masywne, krępe. Skrzydła są błoniaste. Głowa jest czarna. Ciało pokrywają gęste włoski. Samice są podobne do samców.

Długość: 9-15 mm (robotnica) 15-18 mm (matka), 12-14 mm (samiec)

Zdjęcia - galeria

Kliknij w obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko PL

To owad palearktyczny. Spotykany w Europie i Azji, występujący pospolicie w całej środkowej części Europy. Występuje na terenie całego kraju. Można go spotkać na leśnych polanach, polach, różnego rodzaju zaroślach.

Tryb życia i zachowanie

Zimuje wyłącznie młoda królowa. Inne osobniki późną jesienią giną. Wiosną królowa zakłada nowe gniazdo. Budowę państwa zaczyna od beczułki z wosku nad lub pod ziemią (najczęściej w mysiej norce pod ziemią, czasem w budkach dla ptaków - nad ziemią). Beczułkę napełnia nektarem. Potem buduje woskową misę, którą również napełnia nektarem i składa do niej około 5-15 jaj. Samica buduje dalej woskową kieszeń, do której przegryzają się larwy i przepoczwarzają się. Po wykluciu się potomstwa królowa skupia się już tylko na składaniu jaj. Państwo może liczyć do 100 osobników.

Pożywienie

Trzmiele te odżywiają się nektarem i pyłkiem kwiatów.

Rozmnażanie

Proces zakładania gniazda-państwa został opisany nieco wyżej. Z larw wykluwają się robotnice, które opiekują się potomstwem i budową gniazda.

Ochrona i zagrożenia

W Polsce gatunek ten znajduje się pod ochroną ścisłą. Nie jest zagrożony wymarciem.

Ciekawostki

Brak danych.© medianauka.pl, 2015-09-15, GAT-954


Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

    Okres lotów trzmiela rudego.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia

Pokrewne gatunki owadów

ikonaTrzmiel gajowy
Bombus lucorum
ikonaTrzmiel kamiennik
Bombus lapidarius
ikonaTrzmiel łąkowy
Bombus pratorum
ikonaTrzmiel ziemny
Bombus terrestris
Pszczołowate
Pszczołowate

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.


Jak szybko latają owady?

Jak szybko latają owady?

Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Część owadów porusza się w powietrzu lotem spadochronowym, szybowcowym, pływnym lub stojącym. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?

Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?

Czasem można się spotkać z przekonaniem u ludzi, że w świecie zwierząt w Polsce wszystko już zostało zbadane i powiedziane. Jak bardzo poznaliśmy rodzime gatunki zwierząt? Czy można w Polsce jeszcze coś odkryć?


Polecamy w naszym sklepie

Kolorowe skarpetki - pszczoły
Biblioteczka Montessori. Przyroda
Mapa świata Puzzle
Owady
Kolorowe skarpetki - biedronki
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.