Generator liczb losowych

Generator liczb losowych umożliwia wygenerowanie ciągu przypadkowych liczb całkowitych na podstawie zdefiniowanych parametrów. Określ zakres liczb, ich ilość i czy mają być unikalne lub czy mogą się powtarzać. Po naciśnięciu klawisza Wygeneruj liczby losowe uzyskasz wynik, który możesz łatwo skopiować.

Kalkulator

Generowanie liczb losowych

Oto nasz program do losowania. W tym miejscu możesz wygenerować losowe liczby z zadanego przedziału.

Wpisz dane:
Minimalna liczba n:

Maksymalna liczba k:

Ile liczb wygenerować?

Warunki dodatkowe:

Sortowanie:Wygenerowane liczby losowe:

Generator liczb losowych

Pytania

Pytania

Do czego mogę wykorzystać generator liczb losowych?

Liczby losowe przydają się w grach losowych, symulacjach, w badaniach statystycznych, zakładach lotto, w rożnego rodzaju zabawach. Warto skorzystać z tego generatora przy nauce matematyki w rachunku prawdopodobieństwa i kombinatoryce. Zastosowań wykorzystujących liczby losowe jest wiele.

Jak skorzystać z tego generatora przy grze w lotto?

To także generator lotto! Aby wylosować liczby w lotto należy w polu ile liczb wpisać 6, przedział od 1 do 49, zaznaczyć pole Unikalne . Po kliknięciu Wygeneruj liczby losowe otrzymujemy wylosowane liczby. Można je teraz skreślić na kuponie. Wylosowane liczby można w prosty sposób kopiować do Excela.

W jaki sposób wykonywane jest generowanie liczb

Losowanie liczb odbywa się na Twoim komputerze z wykorzystaniem języka programowania JavaScript. Wykorzystaliśmy funkcje Math.floor() oraz Math.random()

Oto nasz podstawowy kod:

function getRandomInt(min, max) {
    return Math.floor(Math.random() * (max - min) ) + min;
}

Czym się różnią liczby losowe od pseudolosowych?

Liczba losowa jest liczbą, która należy do pewnego zbioru wartości, wybieranych z pewnym prawdopodobieństwem. Jeśli każda z tych n liczb z tego zbioru może pojawić z tym samym prawdopodobieństwem p = 1/n, to mamy do czynienia z równomiernym rozkładem prawdopodobieństwa liczb losowych z tego zbioru. Problem z otrzymaniem liczb losowych wynika z deterministycznego charakteru komputera. Żadna z operacji wykonywanych przez sprawny procesor nie posiada takiej cechy. Musimy się zadowolić ich sztucznym odpowiednikiem - liczbami pseudolosowymi. Liczby pseudolosowe wyglądają jak losowe, lecz tworzy się je za pomocą odpowiednich algorytmów.
Rzut monetą
Rzut monetą online umożliwia symulację rzutu monetą lub wieloma monetami. Określ liczbę rzutów.
Rzut kostką
Rzut kostką online umożliwia zasymulowanie rzutu klasyczną kością do gry. Określ liczbę kostek do gry. Po naciśnięciu klawisza Rzucaj uzyskasz wynik.

© medianauka.pl, 2022-12-23, A-4559Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.