Logo Media Nauka

PL

Jazgarz

Jazgarz (Gymnocephalus cernua) to pospolita u nas ryba z rodziny okoniowatych o lekko spłaszczonym brzusznie ciele w kolorze brunatnym na grzbiecie, szarozielonym ze złotym odcieniem po bokach i kremowa spodzie. Ciało pokryte jest ciemnymi plamkami.

Jazgarz (Gymnocephalus cernua)
© Sergey Goruppa - Fotolia.com

Występowanie i środowisko

Występuje w wodach Europy i Azji. Nie występuje na półwyspach: Pirenejskim, Apenińskim oraz w Dalmacji. Zasiedla rzeki, jeziora, zapory, zalewy morskie i wody przybrzeżne.

Tryb życia i zachowanie

Jazgarz prowadzi przydenny i stadny tryb życia.

Morfologia i anatomia

Pokrywy skrzelowe są zakończone jednym kolcem. Pierwsza płetwa grzbietowa zawiera kolce. Dorasta do 15 cm długości ciała i 50 g masy ciała. Osobniki żyjące w wodach słodkich są nieco mniejsze. Wyjątkowo dorasta do 30-50 cm.

Pożywienie

Ryba ta poluje na wodne bezkręgowce.

Rozmnażanie

Tarło przypada na okres kwiecień-maj. Samica składa 30-200 tysięcy jaj. Młode wylęgają się już po 5-6 dniach. Dojrzałość płciową osiąga w drugim roku życia.

LC

Ochrona i zagrożenia

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Jazgarz nie ma wymiaru ochronnego, ani nie obowiązuje okres ochronny a jazgarza. Jest to ryba o niewielkim znaczeniu gospodarczym. Traktowany jest jako rybi chwast.

Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2016-07-07, GAT-4104

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

ukryj/pokaż
Jazgarz
          

Trwa okres tarła u jazgarza.

Pokaż tylko bieżące wydarzeniaPokrewne gatunki ryb

ikonaOkoń europejski
Perca fluviatilis
ikonaSandacz
Sander lucioperca
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2019 r.