
Jazgarz
Jazgarz (Gymnocephalus cernua) to pospolita u nas ryba z rodziny okoniowatych o lekko spłaszczonym brzusznie ciele w kolorze brunatnym na grzbiecie, szarozielonym ze złotym odcieniem po bokach i kremowa spodzie. Ciało pokryte jest ciemnymi plamkami.
Występowanie i środowisko PL
Występuje w wodach Europy i Azji. Nie występuje na półwyspach: Pirenejskim, Apenińskim oraz w Dalmacji. Zasiedla rzeki, jeziora, zapory, zalewy morskie i wody przybrzeżne.
Tryb życia i zachowanie
Jazgarz prowadzi przydenny i stadny tryb życia.
Morfologia i anatomia
Pokrywy skrzelowe są zakończone jednym kolcem. Pierwsza płetwa grzbietowa zawiera kolce. Dorasta do 15 cm długości ciała i 50 g masy ciała. Osobniki żyjące w wodach słodkich są nieco mniejsze. Wyjątkowo dorasta do 30-50 cm.
Pożywienie
Ryba ta poluje na wodne bezkręgowce.
Rozmnażanie
Tarło przypada na okres kwiecień-maj. Samica składa 30-200 tysięcy jaj. Młode wylęgają się już po 5-6 dniach. Dojrzałość płciową osiąga w drugim roku życia.
Ochrona i zagrożenia LC
Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Jazgarz nie ma wymiaru ochronnego, ani nie obowiązuje okres ochronny a jazgarza. Jest to ryba o niewielkim znaczeniu gospodarczym. Traktowany jest jako rybi chwast.
Zdjęcia - galeria
© medianauka.pl, 2016-07-07, GAT-4104 OpisKalendarz przyrody
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ● ● Trwa okres tarła u jazgarza.
Pokrewne gatunki ryb
Czy ryby śpią?

Ryby nie zamykają oczu. Czy zatem zapadają w sen? Jeśli tak, to jak ryby śpią? Kiedy i skąd wiadomo, że zapadły w sen?