logo

Kormoran czarny

Kormoran czarny (Phalacrocorax carbo) to piękny ptak wielkości gęsi, prawie cały czarny. W szacie godowej ma zielonkawy z metalicznym połyskiem grzbiet. Na głowie i szyi ma pojedyncze, drobne, białe piórka. Boki głowy i podbródek są białe. Pióra z tyłu głowy tworzą niewielki czub. Na nogach znajdują się płetwy. Ma haczykowato zakończony dziób, który ułatwia polowanie na ryby. Samiec i samica są tej samej wielkości.

Zdjęcia - galeria

Kliknij w obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko PL

Europa, Azja, Afryka, wschodnia część Ameryki Północnej. W Polsce głównie na Północy kraju, na wybrzeżu i Mazurach.

Tryb życia i zachowanie

Wydaje odgłosy wyłącznie w koloniach lęgowych. Pływa głęboko zanurzony w wodzie. Na powierzchni wody widać tylko szczyt grzbietu, szyję i głowę. W locie uderzenia skrzydeł są szybkie i energiczne. Nurkuje głęboko i długo na głębokość 20-30 metrów. Przed nurkowaniem zanurza głowę pod wodę w poszukiwaniu zdobyczy. Skrzydła suszy na słońcu. Na zimę kormorany odlatują w końcówce sierpnia, wrześniu i październiku, wiosną przyloty odbywają się od marca do kwietnia. Lot powolny. Mocno uderza skrzydłami, co pewien czas szybuje w powietrzu. W stadzie kormorany tworzą klucze i linie.

Pożywienie

Ryby, głównie o wielkości 10-20 cm. Dzienne zapotrzebowanie na pokarm to 200-500 g.

Rozmnażanie

Gniazda budowane z gałęzi, wyściełane miękkim materiałem roślinnym, zakładają na drzewach lub stromych skałach, w koloniach często razem z czaplami siwymi. Gniazda są wykorzystywane ponownie. Samica jaja składa od kwietnia do czerwca. W lęgu (jednym w roku) wyprowadza 3-4 jaja w kolorze jasnoniebieskim z kredowym nalotem. Jaja wysiaduje samiec i samica przez 23-30 dni. Pisklęta opuszczają gniazdo po 50 dniach, latają po 60 dniach. Pod opieką rodziców pozostają następne 12-13 tygodni.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Jeszcze 20 lat temu kormorany były rzadkie, wskutek tępienia przez rybaków. Dzisiaj populacja Europejska jest bardzo duża i zaczyna się mówić o kormoranach jak o szkodnikach.

Ciekawostki

Pióra kormoranów nie są wodoodporne. Po nurkowaniu kormorany nasiąknięte wodą pióra muszą suszyć. Siadają wtedy na nadbrzeżnych drzewach, rozpościerają skrzydła i suszą je na słońcu. Potrafią tak siedzieć godzinami.© medianauka.pl, 2011-11-11, GAT-101


Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

         Kormorany przylatują do Polski.
         Trwa okres lęgowy kormorana czarnego.
         Kormorany odlatują na zimowiska. W końcu sierpnia gromadzą się nad wybrzeżem morza i późną jesienią wędrują wzdłuż morza nad Morze Śródziemne.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia

Pokrewne gatunki ptaków

ikonaKormoran bruzdodzioby
Phalacrocorax sulcirostris
ikonaKormoran czerwonoczelny
Phalacrocorax urile
ikonaKormoran czubaty
Phalacrocorax aristotelis
ikonaKormoran mały
Phalacrocorax pygmaeus
ikonaKormoran nakrapiany
Phalacrocorax punctatus
ikonaKormoran rogaty
Phalacrocorax auritus
ikonaKormoran skalny
Phalacrocorax magellanicus
ikonaKormoran srokaty
Phalacrocorax varius
Kormorany
Kormorany

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.


Najmniejsze ptaki na świecie

Najmniejsze ptaki na świecie

Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?

Największe ptaki na świecie

Największe ptaki na świecie

Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?


Polecamy w naszym sklepie

Montessori - Zwierzęta
kolorowe skarpetki góra lodowa
Kolorowe skarpetki Miasto
Pakiet Zwierzęta Polski - Rośliny Polski
Kolorowe skarpetki - smart owl - sowa
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.