Kosogonowate

Kosogonowate, lisy morskie (Alopiidae) to rodzina ryb chrzęstnoszkieletowych, do której zaliczamy 3 gatunki.

Wygląd

To ryby o silnej, cylindrycznej budowie ciała. Cechą charakterystyczną jest silnie wydłużony płat górny płetwy ogonowej, którego długość może dorównywać długości reszty ciała. Płat ten przypomina kosę, stąd nazwa tych ryb. Duże są też płetwy piersiowe. Mają sierpowaty kształt. Wierzch ma zwykle ciemne ubarwienie, spód białawy.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Kosogon młocarz, lis morskiKosogon młocarz, lis morski

Alopias vulpinus

Lis morski, kosogon młocarz, kosogon (Alopias vulpinus) to gatunek ryby z rodziny kosogonowatych, największy przedstawiciel rodziny. Zaliczany do rekinów. Ma silnie wydłużony płat górny płetwy ogonowej

Inne gatunki

  • kosogon drobnozębny (Alopias pelagicus)
  • kosogon wielkooki (Alopias superciliosus)

Występowanie i środowisko

Ryby te występują we wszystkich wodach morskich i oceanicznych strefy umiarkowanej i tropikalnej.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi do 6 m.

Rozmnażanie

Rozrodczość niska, na poziomie 2-7 młodych.

Pożywienie

Ryby te polują na głowonogi, ryby.Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • John Dawes - Ryby, fakty o zwierzętach świata, ISBN 978-83-7073-585-2, Multico Oficyna Wydawnicza 2005
  • Henryk Garbarczyk, Małgorzata Garbarczyk, Leszek Myszkowski - Ryby Encyklopedia Zwierząt, ISBN 978-83-01-15341, KDC - Klub dla Ciebie 2008

Latające ryby

Latające ryby

Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?

Jadowite ryby

Jadowite ryby

Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?

Najszybsza ryba świata

Najszybsza ryba świata

Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?


© medianauka.pl, 2020-04-07, RODZ-1033Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.