Kostnojęzyczne

Kostnojęzyczne (Osteoglossidae) to rodzina ryb kostnoszkieletowych z rzędu kostnojęzykokształtnych, do której zaliczamy około 10 gatunków.

Wygląd

Ryby te mają pęcherz pławny połączony z przełykiem. Łuski są okrągłe. Język jest skostniały.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Arowana australijskaArowana australijska

Scleropages jardinii

Arowana australijska (Scleropages jardinii) to gatunek ryby z rodziny kostnojęzycznych. Ciało ma wydłużony kształt. Ubarwienie żółtawe. Łuski duże. Płetwa grzbietowa przesunięta ku tyłowi. Płetwa ogonowa zaokrąglona.


Arowana azjatyckaArowana azjatycka

Scleropages formosus

Arowana azjatycka (Scleropages formosus) to gatunek ryby z rodziny kostnojęzykowych. To cenna ryba akwariowa, osiągająca zawrotne ceny na rynku akwarystycznym.


Arowana srebrnaArowana srebrna

Osteoglossum bicirrhosum

Arowana srebrna (Osteoglossum bicirrhosum) to gatunek ryby z rodziny kostnojęzycznych. Ciało ma wydłużony kształt. Pysk skierowany w górę.

Inne gatunki

  • Osteoglossum ferreirai
  • Scleropages leichardtiLatające ryby

Latające ryby

Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?

Jadowite ryby

Jadowite ryby

Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?

Najszybsza ryba świata

Najszybsza ryba świata

Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?


© medianauka.pl, 2019-06-15, RODZ-1461Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.