Kraśnik goryszowiec

Kraśnik goryszowiec (Zygaena ephialtes)

© emer - Fotolia.com

Kraśnik goryszowiec (Zygaena ephialtes) to gatunek motyla z rodziny kraśnikowatych. Motyl ten ma granatowe skrzydła, a na nich dość duże plamy w kolorze czerwonym, czasem żółtym lub białym. Plam jest sześć. Druga para skrzydeł jest czerwona. Ciało i skrzydła mają metaliczny połysk. Czułki na końcach są białawe. Odwłok ma szeroką, czerwoną lub żółtą przepaskę z czarnym brzegiem. Gąsienice są zielone z żółtym odcieniem. Na grzbiecie znajdują się dwa rzędy ciemnych plamek.

Występowanie i środowisko PL

Kraśnik goryszowiec występuje dość rzadko na terenie całej Polski. W Europie można go spotkać głównie na zachodzie i południu. Lubi suche, nasłonecznione stanowiska, na skrajach lasów, polanach, przydrożach itp.

Tryb życia i zachowanie

Gąsienice wytworzyły ciekawy mechanizm przeciwko intruzom, którzy chcieliby złożyć jaja wewnątrz ich ciał. Mianowicie gąsienice mogą okręcać się wokół własnej osi. Wydzielają również cuchnącą substancję.

Pożywienie

Roślinami żywicielkami gąsienic tego gatunku są: cieciorka pstra, konikleca, koniczyna, inne rośliny bobowate i babkowate.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.

Ciekawostki

Inna nazwa to kraśnik zmienny.

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

         Obserwujemy postać dorosłą kraśnika goryszowca.

Pokrewne gatunki owadów


Jaki jest największy motyl świata?
Jakie gatunki motyli są uznawane za największe na świecie? Czy motyl taki żyje w Polsce? To motyle dzienne czy ćmy? Poznaj największe motyle świata.
Czy gąsienice są nudne?
Mówiąc o motylach mamy na myśli przede wszystkim postać imago. Przeglądając atlasy motyli, często w ogóle pomija się gąsienice. Dlaczego? Czyżby były nudne?
Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

Powiązane quizy

Motyle dzienne Polski — quiz

Liczba pytań: 21
Quiz szkolny
Średni wynik:
13.83 / 65.86%
2024-01-22



© medianauka.pl, 2015-10-25, GAT-996




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.