Kraśnik sześcioplamek

Kraśnik sześcioplamek (Zygaena filipendulae) to motyl z rodziny kraśnikowatych o czarnych i błyszczących skrzydłach przedniej pary z czerwonymi sześcioma plamami na każdym ze skrzydeł. Plamy te mogą się ze sobą zlewać, a ich układ nie jest taki sam dla każdego osobnika. Skrzydła drugiej pary są czerwone i mają czarne brzegi. Gąsienica jest żółto-zielona z dwoma rzędami ciemnych plam na grzbiecie.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Kraśnik sześcioplamek (Zygaena filipendulae)

© willypd - Fotolia.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

Kraśnik sześcioplamek występuje w Europie i Azji. W Polsce to gatunek dość pospolity na terenie całego kraju. Można go spotkać na łąkach, terenach suchych, na wrzosowiskach, torfowiskach, w śródpolnych zaroślach. Dorosłe osobniki o często siadają na kwiatach driakwi.

Tryb życia i zachowanie

Zimują gąsienice w resztkach roślinnych. Okres lotu przypada na lipiec i sierpień. Podrażnione gąsienice wydzielają nieprzyjemny w zapachu płyn.

Morfologia i anatomia

Motyl ten ma od 3 do 4 cm rozpiętości skrzydeł.

Pożywienie

Gąsienice żerują na roślinach bobowatych.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.

Ciekawostki

To gatunek trujący.Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

          Okres lotu kraśnika sześcioplamka.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki owadów


Quiz


Rozwiąż quiz powiązany tematycznie z tym artykułem i zweryfikuj swoją wiedzę.

Jaki jest największy motyl świata?
Jakie gatunki motyli są uznawane za największe na świecie? Czy motyl taki żyje w Polsce? To motyle dzienne czy ćmy? Poznaj największe motyle świata.
Czy gąsienice są nudne?
Mówiąc o motylach mamy na myśli przede wszystkim postać imago. Przeglądając atlasy motyli, często w ogóle pomija się gąsienice. Dlaczego? Czyżby były nudne?
Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

© medianauka.pl, 2018-08-28, GAT-1261
©® Media Nauka 2008-2023 r.