PL

Kraśnik sześcioplamek

Kraśnik sześcioplamek (Zygaena filipendulae) to motyl z rodziny kraśnikowatych o czarnych i błyszczących skrzydłach przedniej pary z czerwonymi sześcioma plamami na każdym ze skrzydeł. Plamy te mogą się ze sobą zlewać, a ich układ nie jest taki sam dla każdego osobnika. Skrzydła drugiej pary są czerwone i mają czarne brzegi. Gąsienica jest żółto-zielona z dwoma rzędami ciemnych plam na grzbiecie.


Kraśnik sześcioplamek (Zygaena filipendulae)
© willypd - Fotolia.com

Występowanie i środowisko

Kraśnik sześcioplamek występuje w Europie i Azji. W Polsce to gatunek dość pospolity na terenie całego kraju. Można go spotkać na łąkach, terenach suchych, na wrzosowiskach, torfowiskach, w śródpolnych zaroślach. Dorosłe osobniki o często siadają na kwiatach driakwi.

Tryb życia i zachowanie

Zimują gąsienice w resztkach roślinnych. Okres lotu przypada na lipiec i sierpień. Podrażnione gąsienice wydzielają nieprzyjemny w zapachu płyn.

Morfologia i anatomia

Motyl ten ma od 3 do 4 cm rozpiętości skrzydeł.

Pożywienie

Gąsienice żerują na roślinach bobowatych.

Rozmnażanie

Brak danych.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.

Ciekawostki

To gatunek trujący.


Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2018-08-28, GAT-1261

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

ukryj/pokaż
Kraśnik sześcioplamek
          

Okres lotu kraśnika sześcioplamka.

Pokaż tylko bieżące wydarzeniaNiektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2019 r.